Skip to content

COVID 19/ 7 raste të reja, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

  • 13/06/2022

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ministria e Shëndetësisë, në përditësimin e situatës së COVID-19 në vendin tonë, njofton se në 24 orët e fundit nuk është shënuar asnjë humbje jete si pasojë e virusit.

 

Ndërkohë janë kryer 114 testime, nga të cilat 7 qytetarë kanë rezultuar të infektuar, ndërsa 24 pacientë janë shëruar nga virusi.

 

Njoftimi i plotë:

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore.MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese.Qytetarët mbi 60 vjeç dhe ata me imunitet të dobët, që kanë kaluar 4-6 muaj nga kryerja e dozës së tretë, mund të marrin dozën e katërt të vaksinës anti-Covid, sipas rekomandimit të mjekut të familjes.Nëse dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 114 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 7 qytetarë, në këto bashki:2 në Tiranë, nga 1 qytetar në Fier, Lushnje, Vlorë, Delvinë, Berat.Janë 324 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 5 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.Janë shëruar 24 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 272,917 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (13 Qershor 2022)Raste të reja ditore 7Të shëruar në 24 orë 24Të shtruar në spitale 5Humbje jete në 24 orë 0Testime ditore 114

Testime totale 1,835,244Raste pozitive 276,738Raste të shëruara 272,917Raste Aktive 324Humbje jete 3,497

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 222Fier 47Vlorë 22Durrës 8Korçë 7Shkodër 7Elbasan 4Gjirokastër 4Berat 3

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë