Spanja këtë të shtunë ka shënuar shifrën më të ulët të viktimave të shkaktuara nga kroonavirusi që nga 15 marsi.  Në 24 orët e fundit në Spanjë numri i viktimave nga infeksioni i koronavirusit ishte 102, duke e çuar në 27 563 numrin e përgjithshëm të të infektuarve.

Autoritetet raportuan gjithashtu se numri total i personave të identifikau pozitiv me koronavirus është 274 367 persona.

Në Madrid dhe Barcelona mbeten masa të izolimit Qeveria spanjolle përjashtoi Madridin dhe Barcelona nga lehtësimi i masave të bllokimit që do të lejojnë takime me familjen ose miqtë nga e hëna.