Shtetet e Bashkuara të hënën iu afruan numrit të gjysmë milioni vdekjeve nga virusi Corona. Shtëpia e Bardhë i nderoi ata duke ulur flamujt në gjysmë shtizë.

Në janar, një ditë para se Joe Biden të merrte presidencën, për të cilin luftimi i epidemisë ishte një përparësi e padiskutueshme në fillim të mandatit të tij, vendi kishte më shumë se 400,000 vdekje.

Një vit pas lajmit për vdekjen e parë nga virusi në Shtetet e Bashkuara, më 29 shkurt 2020, numri i të vdekurve mund të kalojë 500,000 këto ditë, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.

“Gjysmë milion! Kjo është pothuajse 70,000 më shumë se të gjithë amerikanët e vrarë në Luftën e Dytë Botërore, “tha Biden të premten, duke mbajtur zi për viktimat e COVID të hënën.

Presidenti Biden dhe Zv.presidentja Kamala Harris, si dhe bashkëshortët e tyre respektivë, mbajën një minutë heshtje të hënën mbrëma në kohën e SHBA për të bërë nderimet e tyre për të vdekurit nga COVID.

“Ata ftuan të gjithë amerikanët të bashkohen me minutën e heshtjes në ceremoninë e dritës së qirinjve,” u tha gazetarëve zëdhënësi Jen Psaki.

 “Ne nuk kemi parë diçka të tillë për më shumë se 100 vjet, që nga pandemia e vitit 1918,” tha imunologu Anthony Fauci, një këshilltar i Presidentit të SHBA Joe Biden. “Kjo është diçka që do të hyjë në histori.”

Sipas urdhrit të Biden, flamujt në ndërtesat federale janë ulur në gjysmë shtizë dhe do të qëndrojnë ashtu për pesë ditë, njoftoi Psaki.

Por ritmi aktual i vaksinimit në SHBA (1.7 milion injeksione në ditë mesatarisht) frymëzon shpresë. “Mendoj se do të kthehemi në normalitet deri në fund të vitit”, tha Joe Biden të premten.

Më shumë se 43.6 milion njerëz morën të paktën një dozë nga dy vaksinat e miratuara në Shtetet e Bashkuara (Pfizer / BioNTech dhe Moderna), dhe 18.8 milion morën të dyja dozat.

Joe Biden tha se 600 milion doza do të jenë në dispozicion deri në fund të korrikut, të mjaftueshme për të vaksinuar popullsinë si një e tërë.

Një vaksinë e tretë, Johnson & Johnson, mund të miratohet në Shtetet e Bashkuara deri në fund të javës, mbi të cilën komiteti do të japë mendimin e tij të premten.

Pandemia ka marrë më shumë se 2.46 milion jetë në të gjithë botën që nga fundi i dhjetorit 2020, sipas të dhënave të lëshuara nga AFP të hënën.

Qeveritë në të gjithë botën po shpresojnë për vaksina për të luftuar pandeminë. Më shumë se 205 milion doza të vaksinës COVID janë administruar në të gjithë botën.

Sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guterres, megjithatë, kritikoi “nacionalizmin në vaksinim”, duke theksuar se deri më sot “vetëm dhjetë vende kanë ndarë më shumë se tre të katërtat e dozave të vaksinave kundër COVID 19”.

India dëshiron të vaksinojë 300 milion njerëz deri në korrik, por ka përdorur pak më shumë se 11 milion doza deri më tani.