COVID-i në Brazil: Bolsonaro akuzohet për vrasje

w_56235344.webp.webp

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Senatori brazilian Renan Calheiros, i cili drejtoi një hetim parlamentar për mënyrën se si vendi më i populluar i Amerikës së Jugut është përballur me pandeminë e koronavirusit, tha se Presidenti Jair Bolsonar duhet të akuzohet për vrasje për gabime që rezultuan në mijëra vdekje.

Raporti thotë se Bolsonaro është përgjegjës për gabimet e qeverisë të bëra gjatë pandemisë së virusit COVID-19 sepse ai refuzoi mundësinë për të marrë vaksinën për njerëzit e Brazilit më herët, gjë që vonoi fushatën e vaksinimit dhe vrau rreth 95,000 njerëz më shumë sesa do të ishte rasti rast në kohë për të reaguar.

“Bolsonaro u drejtua nga një besim i pabazuar në teorinë e imunitetit të tufës përmes infeksionit natyror. Pa vaksinën, numri i të vdekurve do të rritet në stratosferë, siç ndodhi,” thuhej në raport.

Përveç vetë Bolsonaros, raporti thotë se duhet të ngrihen akuza kundër tre vartësve të tij, senatorit Flavius, përfaqësuesit federal Eduardo dhe këshilltarit të qytetit Carlos, për përhapjen e dezinformatave që inkurajuan mosrespektimin e masave sanitare për të luftuar pandeminë.

Bolsonaro hodhi poshtë akuzat

Bolsonaro hodhi poshtë të gjitha akuzat, duke besuar se raporti ishte i motivuar politikisht dhe është pothuajse e sigurt që aktakuza kundër tij as që do të ngrihet sepse kryeprokurori, i vetmi që mund ta ngrejë atë, është personi i caktuar nga Bolsonaro.

Në Brazil, më shumë se 600,000 njerëz kanë vdekur nga virusi korona, numri i dytë më i lartë i vdekjeve në botë, menjëherë pas Shteteve të Bashkuara.

Ekspertët shëndetësorë në Brazil shpesh kanë kritikuar publikisht Bolsonaron për kundërshtimin e futjes së masave për të luftuar infeksionin, refuzimin e mbajtjes së maskës mbrojtëse dhe deklarimin publik kundër vaksinimit.

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë