Tmerret e Luftës së Dytë Botërore po harrohen me kalimin e viteve, duke rritur rrezikun e një konflikti të ri global, paralajmëroi Papa Françesku në 80-vjetorin e zbarkimit të Normandisë.

Zbarkimi i forcave aleate në Francën e pushtuar nga nazistët ishte një pikë kthese në Luftën e Dytë Botërore dhe kreu i Kishës Katolike Romake theksoi se mësimet e ashpra të së kaluarës farkëtuan vendosmërinë e brezave të ardhshëm për të shmangur konflikte të reja në shkallë të gjerë.

“Me pikëllim konstatoj se sot nuk është kështu dhe se bota ka një kujtesë të shkurtër”, tha Papa në mesazhin e tij, ndërsa shpreh shpresën që ngjarjet e përvjetorit për të ashtuquajturën Dita D të ringjallin dëshirën për paqen.

“Njerëzit duan paqe. Ata duan kushte stabiliteti, sigurie dhe prosperiteti, ku të gjithë mund të përmbushin me qetësi detyrat dhe fatin e tyre. Shkatërrimi i kësaj klase fisnike për ambicie ideologjike, nacionaliste apo ekonomike është i dënueshëm nga njerëzimi dhe historia, mëkat para Zotit”, nënvizon ai.

Ngjarjet e përvjetorit të këtij viti në Normandi organizohen në sfondin e pushtimit të vazhdueshëm rus të Ukrainës, i cili tashmë është në vitin e tij të tretë.

Papa Françesku nuk iu referua në mënyrë specifike luftës në Ukrainë apo asaj midis Izraelit dhe Hamasit në Rripin e Gazës, por tha se ndonjëherë kompromisi është i nevojshëm për t’i dhënë fund një konflikti.

“Dëshira për paqe nuk është akt frikacak. Përkundrazi, kërkon guximin më të madh” kur e dini se po humbisni diçka, vuri në dukje Papa Françesku.

Marsin e kaluar, kreu i Kishës Katolike Romake kishte provokuar një reagim të zemëruar nga Kievi kur iu referua një “flamuri të bardhë” dhe “negociimit” për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë. Vatikani shpjegoi në atë kohë se Papa Françesku përsëriti një term të përdorur nga gazetari në një pyetje drejtuar tij, për t’iu referuar armëpushimit të arritur falë zgjedhjes së guximshme të negociatave.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re