Një video e Presidentit Trump duke i bërë thirrje kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu nga Shtëpia e Bardhë dhe duke e informuar atë për vendimin e Kosovës për të njohur Izraelin dhe për të hapur ambasadën e saj në Jeruzalem, është publike së fundi, dy ditë pas nënshkrimit të marrëveshjes.

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti ishte ulur para Trump në, siç dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiç, i cili ra dakord për të zhvendosur ambasadën serbe nga Tel Aviv në Jeruzalem në një marrëveshje mbi normalizimin ekonomik të marrëdhënieve me Kosovën, të nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë.

Në bisedën ndërmjet Netenyahut dhe Hotit, potencohet gatishmëria për njohje reciproke dhe vendosjen e marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, si dhe hapjen e Ambasadës së Kosovës në Jeruzalem.

“Popull i Izraelit dhe Kosovës, ky është vetëm fillimi i bashkëpunimit të madh midis vendeve tona. Unë vlerësoj gatishmërinë tuaj për të ecur përpara në njohjen reciproke dhe krijimin e marrëdhënieve diplomatike,” tha Hoti.

“Z. Kryeministër, kjo është me të vërtetë një mundësi historike për ne, si dhe për popullin e Kosovës. Mezi po pres takimin tonë dhe vendosjen zyrtare të marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve tona. Eshtë një vendim i madh. Ne jemi gati të fillojmë procesin e hapjes së një ambasade në Jeruzalem,” shtoi ai.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re