Skip to content

Danimarka njofton se një luftanije ruse ka shkelur dy herë ujërat e saj territoriale

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Danimarka ka njoftuar se një luftanije ruse ka shkelur dy herë ujërat territoriale të këtij vendi skandinav.

Forcat e armatosura daneze në një njoftim theksuan se një luftanije ruse ka hyrë në ujërat territoriale pranë ishullit Bornholm dy herë në mesnatë.

Lajmin e ka konfirmuar edhe ministri i Punëve të Jashtme, Jeppe Kofod, në llogarinë e tij në twitter me mesazhin “Ne jemi NATO”.

“Provokim rus jashtëzakonisht i papërgjegjshëm, i vrazhdë dhe krejtësisht i papranueshëm. Këto metoda të ngacmimit nuk funksionojnë në Danimarkë”, shkroi Kofod.
Burimi: AA

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë