Debati i kandidatëve për zv.presidentë të SHBA, Mike Pence dhe Kamala Harris, u shënua me më pak ndërhyrje dhe vërejtje sesa konfrontimi midis Donald Trump dhe Joe Biden, dhe theksi u vu tek pandemia COVID, një çështje e ndezur në fushatën zgjedhore.

Debati i parë presidencial midis Trump dhe Biden u shënua nga ndërhyrje të vazhdueshme mes njëri-tjetritm dhe, sulmet personale i parandaluan amerikanët të përftonin një pasqyrë se si ata synojnë të përballen me problemet kryesore.

Debati i natës së kaluar u shënua nga një numër shumë më i vogël ndërhyrjesh, dhe Pence dhe Harris morën rolin e zëdhënësve për Trump dhe Biden.

Debati u zhvillua në Salt Lake City, ku republikanët dhe demokratët ishin tre metra larg dhe u ndanë nga Plexiglas.

Përballja filloi pikërisht me pandeminë.

Pence mbrojti përgjigjen e Trump ndaj krizës shëndetësore dhe tha se “presidenti menjëherë vuri shëndetin e amerikanëve në radhë të parë” duke ndaluar udhëtimin në Kinë.

Harris beson se vendimet e Trump janë “dështimi më i madh i çdo administrate presidenciale në historinë e vendit”, duke konfirmuar më shumë se 210,000 amerikanë jetëhumbur.

“Ata minimizuan seriozitetin e COVID-19”, tha Harris, duke shtuar se ata ende “nuk kanë një plan”.

Harris gjithashtu akuzoi administratën Trump se kërkon të mbyllë Obamacare, e që sipas saj, miliona amerikanë do të preken nga kjo.

Më pas pas, Harris preku çështjen e një emërimi në Gjykatën e Lartë. Trump i ka kërkuar Senatit të konfirmojë Barrett si gjyqtare të të aty para zgjedhjeve të 3 nëntorit, i cili do të krijonte një shumicë konservatore me gjashtë sosh dhe tre liberalë.

“Lejoni që populli amerikan të mbushë një vend në Shtëpinë e Bardhë kështu që ne do të kemi një vend në Gjykatën e Lartë,” tha Harris.

Demokratët kanë frikë se zgjedhja e Amy Coney Barrett në Gjykatën e Lartë do të rrezikojë vendimin e vitit 1973 mbi legalizimin e abortit në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

Pence nuk pranoi të thoshte se çfarë pozicioni do të merrte në lidhje me këtë çështje nëse do të vendosej përsëri në Indiana, qytetin e tij të lindjes, por tha se ai priste me padurim zgjedhjen e Barrett.

loading...

Harris e mbështeti qartë të drejtën për abort. “Unë gjithmonë do të luftoj që gratë të marrin vendimin e tyre në lidhje me trupin e tyre”, tha senatorja e Kalifornisë.

Racizmi dhe brutaliteti policor dolën në dritë këtë vit pas vrasjeve të afro-amerikanëve George Floyd dhe Breonne Taylor.

Harris tha se jeta e infermieres Breonne Taylor u mor “padrejtësisht, tragjikisht dhe me dhunë” dhe kujtoi protestat në të gjithë vendin për vdekjen e Floyd.

Harris është një politikane me përvojë që pritet të tërheqë votat e komunitetit afro-amerikan, votuesit më besnikë të Partisë Demokratike.

Votat e tyre shpëtuan Biden në zgjedhjet paraprake të Karolinës së Jugut në shkurt dhe do të jenë vendimtare në shtete të tilla si Michigan, Pennsylvania dhe Wisconsin ku Trump fitoi ngushtë në 2016 dhe ku ai tani mbetet prapa Biden në sondazhe.

Pence paralajmëroi se Biden dhe Harris do të ktheheshin në Marrëveshjen e Klimës në Paris dhe do të shkatërronin ekonominë. Ai i akuzoi ata se donin të “rrisnin taksat dhe të varrosnin ekonominë me një marrëveshje të re të gjelbër”. Ai pretendon se qindra mijëra njerëz do të humbin punën e tyre në këtë mënyrë.

Harris u përgjigj se Biden nuk do të rrisë taksat për askënd që fiton më pak se 400,000 dollarë në vit. Ajo e shfrytëzoi rastin për të paditur Trump për evazion fiskal.

“Publiku amerikan ka të drejtë të dijë se kush po ndikon në vendimet e presidentit”, tha Harris.

Pence mohoi raportet e medias dhe i quajti “të pavërteta” dhe tha se Trump ishte përgjegjës për forcimin e ekonomisë amerikane gjatë mandatit të tij.

Harris u përgjigj se Biden mat fuqinë e ekonomisë amerikane me forcën e punëtorit amerikan dhe familjes amerikane dhe shtoi se qëllimi i demokratëve është të investojnë në një zhvillim të qëndrueshëm dhe një ekonomi të gjelbër.

“Njëherë e një kohë, vendi ynë besoi në shkencë dhe investoi në zhvillim dhe kërkim,” tha Harris.

loading...