Skip to content

Debati për Butrintin, Auron Tare i referohet Konventës së Parisit: E tregon qartësisht se nuk lejon administrimin nga Fondacioni

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Historiani Auron Tare ka reaguar në rrjetet sociale në lidhje me çështjen e Butrintit. Në një postim në Facebook ai ka ndarë nenin numër 17 të Konventës së Parisit në 1972.

Tare shkruan se Konventa tregon qartësisht se Fondacioni nuk mund të jetë administrator por nxitës të donacioneve për Qendrat e Trashëgimisë Kulturore.

POSTIMI:

FAKT
Ne Ndihme te Ministrise se Kultures dhe Komisionit te Mediave per ceshtjen BUTRINTI, me poshte mund te lexoni nenin 17 te Konventes se Parisit te 1972 UNESCO.
Qartesisht kjo Konvente thote se Fondacionet nuk mund te jene administratore por nxitese te donacioneve per qendrat e Trashegimise Kulturore. PIKE

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë