Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka thënë se Moska është e gatshme të ndërpresë lidhjet me Bashkimin Evropian nëse blloku e godet atë me sanksione të dhimbshme ekonomike, sipas ekstrakteve të një interviste të postuar në faqen e internetit të ministrisë të Premten.

Marrëdhëniet midis Rusisë dhe Perëndimit kanë ardhur nën presion të ri mbi arrestimin dhe burgosjen e kritikut të Kremlinit Alexei Navalny, gjë që ka shkaktuar bisedime për sanksione të reja të mundshme.

Tre diplomatë evropianë i thanë Reuters të enjten se Bashkimi Evropian ka të ngjarë të vendosë ndalime udhëtimi dhe ngrirje asetesh mbi aleatët e Presidentit rus Vladimir Putin, ndoshta sa më shpejt këtë muaj, pasi Franca dhe Gjermania sinjalizuan gatishmërinë e tyre për të ecur përpara.

Presioni për sanksionet është rritur që kur Moska tërboi vendet evropiane javën e kaluar duke dëbuar diplomatët gjermanë, polakë dhe suedezë pa i thënë shefit të politikës së jashtme të BE, i cili ishte në Moskë për një vizitë. Parisi dhe Berlini tani thonë se duhet të ketë një përgjigje.

Ministri i Jashtëm rus Lavrov u pyet në një intervistë që do të botohej më vonë të Premten nëse Moska do të shkonte tani drejt ndërprerjes së lidhjeve me vetë BE.

“Ne vazhdojmë nga fakti që jemi gati (për këtë). Në rast se përsëri shohim sanksione të imponuara në disa sektorë që krijojnë rreziqe për ekonominë tonë, përfshirë këtu në sferat më të ndjeshme ”, tha Lavrov.

“Ne nuk duam ta izolojmë veten nga jeta globale, por duhet të jemi të gatshëm për këtë. Nëse doni paqe, atëherë përgatituni për luftë, ”tha ai.

(E.G/Faxweb.al)

/faxweb