Skip to content

Deçan, thirrje “në terr”: Dorëzohu!”

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla i ka bërë thirrje vrasësit të shoferit të autobusit dhe dy nxënësve mbrëmjen e kaluar në Gllogjan, që të dorëzohet sa më parë.

Sakaq, në një konferencë për media ai i ka bërë thirrje qytetarëve që kushdo që ka informacione për krimin që ka ndodhur mbrëmë, të bashkëpunojë me policinë për të zbardhur ngjarjen.

“Unë jam kthy në Kosovë dhe kam ardhë drejt në Deçan për ta takuar policinë dhe prokurorët e rastit për t’i vënë në dispozicion të gjitha kapacitetet për zbardhjen e rastit.

Dua t’i bëj ftesë qytetatëve që për ç’do informacion t’i drejtohen prokurorisë dhe policisë në mënyrë që rasti të zbardhet sa më parë.

Unë i bëj ultimatum vrasësit që të dorëzohet sepse për çdo ditë ai i rëndon të tjerët, ai që i ndihmon vrasësit implikohet në vepër penale.

Sa më parë që dorëzohet aq më mirë për rrethin e tij dhe për qytetarët e Kosovës.

Unë mund të garantoj se jemi të vendosur që të gjitha kapacitetet tona shtetërore janë në dispozicion të zbulimit të këtij rasti.

Tash kemi informacione të ndryshme në rrugë të ndryshme të cilat policia e Kosovës është duke i trajtuar një për një.

Janë duke u trajtuar disa pista që po hetohen. Jemi në kontakt të vazhdueshëm me prokurorinë speciale dhe prokurorinë e rastit, po ashtu kemi koordinim me AKI-në që rasti të zbulohet sa më parë dhe vrasësi të vihet para drejtësisë”, tha ai.

Ndërkohë, vrasësi mbetet ende anonim, pra se kush ka qenë, si dhe motivet pse ka qëlluar.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë