Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, u befasua kur kolegu i saj, Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, zuri një vend pranë Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në një pritje në kryeqytetin turk, duke e lënë atë një vend dytësor.

Pamjet nga takimi tregojnë se kreu i degës ekzekutive të Bashkimit Evropian bën gjest në mosbesim pasi Erdogan dhe Michel zunë dy vende në pjesën e përparme të dhomës, duke lënë një vend të lirë për të në periferi.

“Presidentja e Komisionit ishte befasisht e befasuar,” tha zëdhënësi i KE Eric Mamer, duke shtuar se kreu i komisionit duhej të kishte të njëjtin pozicion si dy pjesëmarrësit e tjerë në takim.

Meeting between two EU leaders and Turkish president Erdogan.
European Commission President Ursula von der Leyen the only one who didn’t get a chair.

Protocol officers everywhere are screaming. pic.twitter.com/NTwhUJa922

— ian bremmer (@ianbremmer) April 7, 2021