Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

I pyetur se çfarë mendonte për vendimin e republikanëve për të nisur një hetim për shkarkimin e Presidentit Joe Biden, senatori demokrat i Pensilvanisë John Fetterman tundi kokën me tmerr dhe tha: “Oh, Zoti im, vërtet?” dhe shpërtheu në të qeshura.

“Oh, mos e bëj këtë,” shtoi Fetterman dhe u largua.

Demokratët janë përpjekur të tallen me vendimin e kryetarit republikan të Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy për të nisur hetimin, duke e quajtur atë “absurd”, “shaka” dhe “një akt të ri për të shpërqendruar publikun nga fakti se republikanët nuk mund të kalojnë as projektligjet e financimit të qeverisë. ”

Por hetimi mund të hedhë një hije mbi fushatën për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024, edhe nëse nuk arrin të prodhojë prova konkrete. Sigurisht që do të tërheqë shumë vëmendjen e mediave, veçanërisht atyre konservatore, dhe do të largojë vëmendjen nga mesazhet e fushatës së Bidenit për ekonominë dhe tema të tjera.

Akuza ndaj presidentit

Për vite me radhë, republikanët kanë akuzuar Biden për veton ndaj marrëdhënieve të jashtme të djalit të tij Hunter, ndërsa ishte zv/president i Obamës nga 2009 deri në 2017.

Hetimi ka të ngjarë të përqendrohet në punën e Hunter si konsulent gjatë asaj periudhe, megjithëse republikanët deri më tani nuk kanë arritur të gjejnë prova se vetë presidenti ka bërë ndonjë gjë të gabuar.

Shtëpia e Bardhë hedh poshtë të gjitha akuzat dhe vlerëson se kërkesa për shkarkim është “shembulli më i keq i politikës ekstreme”.

Kushtetuta i lejon Kongresit të fajësojë zyrtarët federalë, përfshirë presidentin, për tradhti të lartë, ryshfet dhe “krime dhe kundërvajtje të tjera të larta”.

Procesi i fajësimit, me shumicë votash

Presidenti mund të shkarkohet nëse Dhoma e Përfaqësuesve e mbështet atë me një shumicë të thjeshtë dhe Senati me një shumicë prej dy të tretash pas një gjyqi.

Republikanët kontrollojnë dhomën e ulët dhe demokratët Senatin, kështu që një dënim nuk ka gjasa.

Ish-presidenti demokrat Donald Trump u fajësua dy herë nga Dhoma e Përfaqësuesve e atëhershme Demokratike, por më pas u lirua nga Senati.

Ai është favorit i madh për nominimin presidencial republikan dhe po u kërkon aleatëve të tij në Kongres që të shkarkojnë Bidenin.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re