Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Të paktën 28 ​​civilë dhe anëtarë të shërbimeve të sigurisë u plagosën në përleshjet në Bagdad gjatë përvjetorit të tretë të protestave antiqeveritare.

Mijëra irakianë u mblodhën në Bagdad të shtunën për të shënuar përvjetorin e tretë të protestave antiqeveritare që kërkonin reforma në vend dhe të paktën 28 ​​persona u plagosën në përleshjet që shpërthyen.

Për shkak të mundësisë së dhunës në rrugë, forcat e sigurisë vendosën postblloqe në të gjithë qytetin, mbyllën aksesin në ura dhe sheshe, ndërsa qasja në urat që të çojnë në Zonën e Gjelbër të fortifikuar, ku ndodhen ministritë dhe ambasadat e huaja, është e ndaluar.

Megjithatë, dhuna nuk mund të shmangej. Të paktën 28 ​​civilë dhe anëtarë të shërbimeve të sigurisë u plagosën në përleshjet në Bagdad.

Demonstruesit valëvitën flamurin irakian dhe bërtisnin “ne duam të përmbysim regjimin”.

Disa metra larg sheshit Tahrir, forcat e sigurisë hodhën gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit që po gjuanin me gurë dhe po përpiqeshin të rrëzonin një mur që bllokonte Urën e Republikës, raportoi një reporter i Reuters.

Ajo urë mbi Tigër të çon në Zonën e Gjelbër.

Në deklaratën e ushtrisë thuhet se disa “elementë të infiltruar” sulmuan forcat e sigurisë me kokteje molotov dhe pushkë gjuetie. Në këtë proces u plagosën 19 pjesëtarë të forcave të sigurisë.

Nëntë civilë u plagosën gjithashtu në dhunë, shtoi ushtria në një deklaratë pa dhënë detaje.

Në vitin 2019 shpërthyen protesta kundër qeverisë së kryeministrit të atëhershëm Adel Abdul Mahdi dhe kërkesa ishte ndryshimi i sistemit politik që protestuesit e konsideronin thellësisht të korruptuar.

Më shumë se 560 persona, kryesisht protestues të paarmatosur, por edhe anëtarë të forcave të sigurisë, u vranë në trazirat e asaj kohe.

Protestat pas tërheqjes së Sadrit

Mahdi dha dorëheqjen nën presionin e protestave dhe kleriku i fuqishëm mysliman shiit Moktada al-Sadr ishte fituesi më i madh në zgjedhjet e tetorit të kaluar.

Në qershor, Sadr tërhoqi të gjithë përfaqësuesit e tij, gati një të katërtën e parlamentit, nga qeveria dhe iu drejtua nxitjes së protestave në rrugë pasi lëvizja e tij dështoi të formonte një qeveri të re, duke shkaktuar një nga përplasjet më të këqija të Irakut në vite.

Mbledhja e së shtunës ndezi frikën e trazirave dhe tensioneve të mëtejshme midis të dyve, të cilat mund të vonojnë më tej formimin e një qeverie pasi Sadr u largua nga politika në fund të gushtit.

Katër raketa ranë në Zonën e Gjelbër të mërkurën gjatë një bllokimi të pjesshëm ndërsa parlamenti ishte në seancë.

Shtatë personel sigurie u plagosën dhe katër raketa të tjera të lëshuara nga Bagdadi lindor ranë pranë zonës të enjten.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë