Skip to content

Deputetët e “Bashës” propozojnë 92 Bashki dhe 6 Rajone

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Deputetet demokrate qe jane rreshtuar ne krah te Enkelejd Alibeajt propozojne qe shqiperia te kete 92 bashki, nga 61 qe ka aktualisht.

3 jave para se komisioni i reformes territoriale te perfundoje mandatin, opozita propozon qe te shtohen 31 bashki te reja.

Mes ketyre bashkive bie ne sy se opozita kerkon Ndroqi, Farka, Orikumi, Ksamili, Velipoja te jene bashki me vete.

Ndërkohë që nga 12 qarqe deputetet demokrate propozojne krijimin e 6 rajoneve.

Keto propozime vlejne per te kuptuar qendrimin e opozites pasi mazhoranca ka deklaruar se mbeshtet ndarjen aktuale territoriale.

E ne kete situate ne zgjedhjet e ardhshme lokale do te votohet per 61 bashki.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë