Një çift i martuar nga Ohio, SHBA, kanë vdekur vetëm pak orë larg njëri-tjetrit pas 79 vitesh martesë. Historia e dashurisë së June dhe Hubert Malicote përfundoi javën e kaluar pas gati tetë dekadash jetë së bashku. Ata të dy ishin 100 vjeç, shkruan People.

Djali i tyre 76-vjeçar, Sam, i tha Dayton Daily News se nëna e tij u sëmur rëndë pas Ditës së Falënderimeve dhe u vendos në një bujtinë. Hubert u ndje keq nga kjo dhe shpejt përfundoi në të njëjtin vend vetë. “Ai sapo u nda,” tha djali.

Ata ndanë një dhomë në bujtinë, ku kaluan pesë ditë së bashku pa ndjenja. Rreth orës 21:00 më 30 nëntor, Hubert vdiq në gjumë. Dhe sipas djalit të tij Sam, shkaku i vdekjes së tij ishte një “zemër e thyer”. 20 orë më vonë, rreth orës 18:00 të datës 1 dhjetor, vdiq edhe June.

“Kanë ikur bashkë. Jam i trishtuar, por nuk duhet të jem. Kush mund ta priste një jetë të tillë?”, përfundoi djali i tyre. Çifti u takua në vitin 1941 në meshë dhe u martuan një vit më vonë. Gjatë martesës së tyre ata patën tre fëmijë, të cilët u dhanë atyre shtatë nipër e mbesa dhe 11 stërnipër.

Në qershor të këtij viti ata dhanë një intervistë në të cilën treguan se nuk kishin pasur kurrë një sherr serioz. “Ne nuk e kemi kaluar jetën pa probleme, por kurrë nuk lënduam njëri-tjetrin. Nëse ka një debat, mund t’ju duhet të largoheni për disa minuta për t’u qetësuar. Pastaj kthehuni dhe ndryshoni temën ose zgjidheni”, thanë ata. /tesheshi.com