Çfarë është diabeti i tipit 2?

Insulina është një hormon që prodhon pankreasi. Nëse keni diabet të tipit 2, qelizat e trupit nuk i përgjigjen si duhet insulinës. Pankreasi më pas prodhon insulinë shtesë si përgjigje.

Kjo bën që sheqeri në gjak të rritet, gjë që mund të shkaktojë diabet. Nëse nuk menaxhohet mirë, nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të shkaktojnë probleme serioze shëndetësore, duke përfshirë:

Sëmundje të veshkave;

Sëmundjet e zemrës;

Humbje e shikimit;

Diabeti i tipit 2 ka më shumë gjasa të zhvillohet te njerëzit mbi moshën 45 vjeç, sipas Institutit Kombëtar të Diabetit dhe Sëmundjeve Digjestive dhe Veshkave (NIDDK), por vitet e fundit, më shumë të rinj, adoleshentë dhe fëmijë janë diagnostikuar me këtë sëmundje.

Diabeti mund të shkaktojë komplikime serioze shëndetësore nëse nuk monitorohet dhe trajtohet rregullisht. Ndryshimet e stilit të jetesës mund të bëjnë një ndryshim të madh për të ndihmuar në menaxhimin e niveleve të glukozës në gjak.

Shenjat dhe simptomat

Simptomat e diabetit të tipit 2 zhvillohen ngadalë, ndonjëherë gjatë disa viteve.

Këtu janë disa nga shenjat dhe simptomat më të zakonshme të diabetit të tipit 2:

Urinim i shpeshtë gjatë natës;

Ndiheni të etur vazhdimisht;

Ndjeni se keni uri gjatë gjithë kohës;

Shikimi juaj është i paqartë;

Ndjesi mpirje ose shpimi gjilpërash në duart ose këmbët tuaja;

Ndiheni gjithmonë i rraskapitur ose tepër i lodhur;

Keni lëkurë të thatë;

Plagët apo çdo gërvishtje në lëkurë kërkon shumë kohë për t’u shëruar;

Komplikimet:

Probleme me lëkurën

Diabeti kur nuk menaxhohet mirë mund të shkaktojë një rrezik të shtuar të infeksioneve bakteriale dhe kërpudhore të lëkurës.

Komplikimet e lidhura me diabetin mund të shkaktojnë një ose më shumë nga simptomat e mëposhtme të lëkurës:

Dhimbje;

Kruarje;

Skuqje, flluska;

Për të ulur rrezikun e sëmundjeve të lëkurës, një rutinë e mirë e kujdesit të lëkurës përfshin:

Mbani lëkurën tuaj të pastër dhe të hidratuar;

Kontrolloni në mënyrë rutinore lëkurën tuaj për lëndime;

Humbja e shikimit

Diabeti që nuk menaxhohet siç duhet mund të rrisë shanset për të zhvilluar disa sëmundje të syrit, duke përfshirë:

Glaukoma, e cila ndodh kur rritet presioni në syrin tuaj;

Kataraktet, të cilat ndodhin kur thjerrëzat e syrit tuaj bëhen të turbullta;

Retinopati, e cila zhvillohet kur enët e gjakut në pjesën e pasme të syrit tuaj janë dëmtuar;

Me kalimin e kohës, këto kushte mund të shkaktojnë humbje të shikimit. Për fat të mirë, diagnoza dhe trajtimi i hershëm mund t’ju ndihmojnë të mbani shikimin tuaj.

Dëmtimi i nervit

Disa lloje të neuropatisë mund të zhvillohen për shkak të diabetit. Neuropatia periferike mund të prekë këmbët dhe këmbët tuaja, si dhe duart dhe krahët.

Simptomat e mundshme përfshijnë:

Ndjesi shpimi gjilpërash;

Dhimbje djegieje, therje me thikë;

Ndjeshmëri e rritur ose e zvogëluar ndaj prekjes ose temperaturës;

Dobësi;

Humbja e koordinimit;

Neuropatia autonome mund të prekë sistemin tuaj të tretjes, fshikëzën, organet gjenitale dhe organet e tjera.

Sëmundja e veshkave

Nivelet e larta të glukozës në gjak që nuk menaxhohen mund të rrisin tendosjen në veshkat tuaja. Me kalimin e kohës, kjo mund të çojë në sëmundje të veshkave. Sëmundja e veshkave në fazën e hershme zakonisht nuk shkakton simptoma. Megjithatë, sëmundja e veshkave në fazën e vonë mund të shkaktojë:

Mbajtja e lëngjeve në indet e trupit (të tilla si edema)

Mungesë gjumi;

Humbje e oreksit;

Vështirësi në përqendrim;

Për të ndihmuar në uljen e rrezikut të sëmundjes së veshkave, është e rëndësishme të menaxhoni nivelet e glukozës në gjak dhe presionit të gjakut në maksimum.

Sëmundjet e zemrës dhe goditjet në tru

Në përgjithësi, diabeti i tipit 2 rrit rrezikun për sëmundje të zemrës dhe goditje në tru. Megjithatë, rreziku mund të jetë edhe më i lartë nëse gjendja juaj nuk menaxhohet siç duhet. Kjo për shkak se niveli i lartë i glukozës në gjak mund të dëmtojë sistemin tuaj kardiovaskular.

Shenjat paralajmëruese të goditjes në tru përfshijnë:

Mpirje ose dobësi në njërën anë të trupit tuaj;

Humbje e ekuilibrit ose e koordinimit;

vështirësi në të folur;

Shikimi përkeqësohet;

Marramendje;

Dhimbje koke;

Shenjat paralajmëruese për një atak në zemër përfshijnë:

Shqetësim në gjoks;

Gulçim;

Djersitje;

Marramendje;

Të përziera.

Këshilla për menaxhimin e diabetit të tipit 2

Këto këshilla mund t’ju ndihmojnë të menaxhoni diabetin e tipit 2:

Monitoroni rregullisht presionin e gjakut, glukozën në gjak dhe nivelet e kolesterolit;

Përpiquni të ndaloni pirjen e duhanit nëse pini duhan;

Përqëndrohuni në ushqimet e pasura me lëndë ushqyese dhe kufizoni ushqimet me përmbajtje të lartë të yndyrave dhe sheqernave të ngopura;

Sigurohuni që të merrni medikamentet tuaja në mënyrë të vazhdueshme;

Përpiquni të kryeni aktivitet fizik./ Healthline

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re