Mëlçia është një organ me përgjegjësi të mëdha, sepse, filtron toksinat nga gjaku.

Ajo ka një aftesi qe nuk duhet t’a neglizhojmë për mirëqënien tonë dhe për këtë arsye ne duhet gjithmonë të marrim parasysh parimet e një diete të shëndetshme që mund të detoksikojë mëlçinë.

Disa rregulla të dobishme për t’u ndjekur në dietën tonë të përditshme, për të pastruar mëlçinë në mënyrë të natyrshme dhe për rrjedhojë të kontribuojnë në mirëqenien e organizmit.

▶ Konsumoni 5 -6 perime te ndryshme në ditë :

Eshte e rëndësishme te kosumohen perimet jeshile me gjethe, të tilla si spinaqi, të cilat lejojnë të stimulojnë mëlçinë. Është mirë të shtohen kunguj, luleradhiqet në dietën tonë të përditshme.

▶ Pini lëngje frutash natyrale dhe konsumoni fruta:

Përmirësimi i gjendjes së mëlçisë është i mundur duke ngrënë luleshtrydhe, boronica, manaferra dhe mjedra ose lëngje frutash natyrale.

▶ Pini shumë ujë:

Do të ishte e këshillueshme që të merrni shumë lëngje gjatë ditës, të hidratoheni vazhdimisht dhe të promovoni rigjenerimin e qelizave. Uji i ndihmon mëlçisë për të filtruar mbeturinat dhe për të punuar në mënyrë më efikase. Në këtë mënyrë mund të arrijmë edhe një nivel më të lartë të energjisë.

▶ Shmangni ushqimet yndyrore:

Një rregull tjetër i rëndësishëm është që të shmangni ushqimet e skuqura dhe yndyrnat e përpunuara, të cilat përfundojnë dhe grumbullohen ne mëlçi. Në mesin e yndyrave të përpunuara, në veçanti, vajrat me margarinë dhe hidrogjen duhet gjithashtu të shmangen. Ju nuk duhet të hani mish të kuq të yndyrshëm dhe mish të ruajtur si proshutë dhe mallra të konservuara.

▶ Konsumoni qitro

Ky frut ka një veprim pozitiv ndaj mëlçisë, për shkak se ajo është e pasur me antioksidantë dhe vitaminë C. Naringenin, një flavonoid qe gjendet në qitro, ndihmon mëlçinë për të djegur yndyrën.

▶ Konsumoni hudhër

Është thelbësore për të rritur konsumin e hudhres, i cila përmban komponimet e afta për të aktivizuar enzimat e mëlçisë që kanë për detyrë të heqin toksinat nga trupi.

▶ Ulni konsumimin e alkoolit dhe kafeinës

Këto dy substanca veprojnë në mënyrë negative në mëlçi, duke rritur toksinat dhe duke parandaluar funksionimin e duhur të organit. Për këtë arsye, për të kryer një spastrim të duhur të mëlçisë, është e rëndësishme që të minimizohen pijet që i përmbajne ato.

Ja një shembull të një menuje tipike që duhet respektuar për një pastrim efektiv dhe pastrim të organizmit nga toksinat.

Mëngjesi: një kos dhe disa feta ananas ose një filxhan çaj jeshil dhe një kos.

Paradite: 2 feta ananas ose lëng portokalli.

Dreka: 60 gram drithera, si elbi, makarona apo oriz, me perime dhe fruta, 50 gram perime me një sallatë të përzier dhe një frut. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të zgjedhni për 120 gramë pulë ose peshk pa yndyre me perime ose një sallatë të përzier.

Darka: 120 gramë peshk pa yndyre me 2 feta buke dhe një pjatë me perime në avull ose 120 gram mish pule me 2 feta buke dhe një sallatë mikse.

/shkollaeshendetit.com