Një dietë ketogjenike është një mënyrë efektive për të humbur peshë dhe faktorë më të ulët të rrezikut për sëmundje.

Në fakt, hulumtimet tregojnë se dieta ketogjenike mund të jetë po aq efektive për humbjen e peshës sa një dietë me pak yndyrë.

Për më tepër, dieta është aq e mbushur saqë mund të humbni peshë pa llogaritur kaloritë ose gjurmuar marrjen e ushqimit.

Një përmbledhje e 13 studimeve zbuloi se pas karbohidrateve shumë të ulët, dieta ketogjenike ishte pak më efektive për humbjen e peshës afatgjatë sesa një dietë me pak yndyrë. Njerëzit që ndoqën dietën keto humbën mesatarisht 2 paund (0.9 kg) më shumë sesa grupi që ndiqte një dietë me pak yndyre.Për më tepër, kjo gjithashtu çoi në ulje të tensionit diastolik të gjakut dhe niveleve të triglicerideve.

Një studim tjetër në 34 të rritur të moshuar zbuloi se ata që ndoqën dieta ketogjenike për 8 javë humbën gati pesë herë më shumë yndyrë trupore sesa ata që ndoqën një dietë me pak yndyrë.

Ketonet e rritura, nivelet e ulëta të sheqerit në gjak dhe ndjeshmëria e përmirësuar e insulinës mund të luajnë gjithashtu një rol kryesor.

Një shembull i planit të dieta Keto për 1 javë

Për t’ju ndihmuar të filloni, këtu është një shembull i planit të ngrënies dietë ketogjenike për një javë:

E hënë

• mëngjes: kifle perimesh dhe vezësh me domate

• dreka: sallatë pule me vaj ulliri, djathë feta, ullinj dhe një sallatë

• darkë: salmon me asparag të gatuar në gjalpë

E martë

• mëngjes: vezë, domate, borzilok dhe omëletë me spinaq

• drekë: qumësht bajame, gjalpë kikiriku, spinaq, pluhur kakao dhe milkshake stevia luleshtrydhe të prera

• darkë: tacos me salcë karkaleci

E mërkurë

• mëngjes: puding chia me qumësht arre kokosi dhe manaferra

• dreka: sallatë karkaleca avocado

• darkë: biftek me djathë parmixhano, brokoli dhe sallatë

E enjte

• mëngjes: omëletë me avokado, salcë, speca, qepë dhe erëza

• dreka: një grusht arra dhe selino me salcë guacamole

• darkë: pulë e mbushur me pesto dhe djathë krem, dhe kunguj të pjekur në zgarë

E premte

• mëngjes: kos pa sheqer, me gjalpë kikiriku, pluhur kakao dhe manaferra

• dreka: marule me fara lulediellit të bluar, tacos me speca

• darkë: lulelakër të mbushur dhe perime

E shtunë

• mëngjesi: petulla krem ​​djathi me boronicë dhe kërpudha të pjekura në zgare

• dreka: Sallatë, kungull i njomë dhe panxhar

• darkë: peshk i bardhë i gatuar në vaj kokosi me lakër jeshile dhe stika pishe

E diel

• mëngjes: vezë omlete me kërpudha

• dreka: pulë me susam dhe brokoli

• darkë: kunguj spageti Bolognese

Gjithmonë përpiquni të perdorni perimet dhe mishin për një kohë të gjatë, pasi secili lloj ofron lëndë të ndryshme ushqyese dhe përfitime shëndetësore.

/shkollaeshendetit.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re