Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kina zhvilluan bisedime konstruktive të shtunën, thanë të dyja palët, pas një takimi jashtëzakonisht të gjatë që synonte parandalimin e daljes jashtë kontrollit të tensioneve dypalëshe.

 

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi, zhvilluan bisedimet e tyre të para që nga tetori, në ishullin indonezian të Balit, ndërsa të dy fuqitë rritën ndërveprimin në një kohë kur Perëndimi është fokusuar në pushtimin rus të Ukrainës.

 

“Pavarësisht kompleksitetit të marrëdhënieve tona, mund të them me njëfarë besimi se delegacionet tona i panë diskutimet e sotme të dobishme, të sinqerta dhe konstruktive”, tha Blinken pas pesë orësh bisedimesh.

 

 

“Marrëdhënia midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës është shumë e rëndësishme për vendet tona, por edhe për botën. Ne jemi të përkushtuar ta menaxhojmë këtë marrëdhënie me përgjegjësi,” tha ai, duke premtuar se do të mbajë të hapur kanalet e diplomacisë me Pekinin.

 

Ministria e Jashtme e Kinës tha se të dy palët kishin rënë dakord gjerësisht të punonin për përmirësimin e lidhjeve, por gjithashtu hoqën një listë të ankesave kundër Uashingtonit, duke akuzuar Shtetet e Bashkuara për “njollosjen dhe sulmin” e sistemit të tij politik.

 

“Të dy palët.. arritën një konsensus për të promovuar konsultimin e grupit të përbashkët të punës kinozo-amerikane për të arritur më shumë rezultate”, tha ai, duke shtuar se ata “ranë dakord gjithashtu të forcojnë bashkëpunimin për ndryshimet klimatike dhe shëndetin publik”.

 

“Të dyja palët besojnë se ky dialog është thelbësor dhe konstruktiv, i cili do të ndihmojë në rritjen e mirëkuptimit të ndërsjellë, në reduktimin e keqkuptimeve dhe gjykimeve të gabuara dhe në akumulimin e kushteve për shkëmbimet e ardhshme të nivelit të lartë midis dy vendeve”, shtoi ai.

 

Takimi, në të cilin dyshja mbajtën bisedime në mëngjes dhe më pas një drekë pune, u fokusua kryesisht në parandalimin e përhapjes së konkurrencës në konflikt të paqëllimshëm, por edhe kundërshtimin e Uashingtonit ndaj Pekinit për një sërë çështjesh, përfshirë Tajvanin dhe të drejtat e njeriut.

 

“Kam përcjellë shqetësimet e thella të Shteteve të Bashkuara në lidhje me retorikën dhe aktivitetin gjithnjë e më provokues të Pekinit ndaj Tajvanit dhe rëndësinë jetike të ruajtjes së paqes dhe stabilitetit përgjatë ngushticës së Tajvanit”, tha Blinken.

 

Ai shprehu gjithashtu shqetësime për Ukrainën, duke i bërë thirrje Kinës që të distancohet nga Rusia një ditë pasi kryediplomati i Kremlinit u përball me një breshëri kritikash perëndimore në bisedimet e G20.

 

“Ky është me të vërtetë një moment ku ne të gjithë duhet të ngrihemi, siç dëgjuam vend pas vendi në G20, për të dënuar agresionin, për të kërkuar ndër të tjera që Rusia të lejojë qasjen në ushqimet që janë bllokuar në Ukrainë”, tha Blinken.

 

Zyrtarët amerikanë kanë qenë gjithashtu optimistë në lidhje me qëndrimin e Kinës ndaj Ukrainës, duke dënuar mbështetjen e saj retorike ndaj Rusisë, por duke mos parë asnjë shenjë se Pekini po i mbështet fjalët me mbështetje materiale.

 

Para fillimit të takimit, Wang u tha gazetarëve se presidenti kinez, Xi Jinping beson në bashkëpunimin si dhe në “respektin e ndërsjellë” midis dy fuqive më të mëdha ekonomike në botë dhe se duhej të kishte “shkëmbime normale” mes tyre.

 

“Ne duhet të punojmë së bashku për të siguruar që kjo marrëdhënie do të vazhdojë të ecë përpara në rrugën e duhur”, tha Wang përpara flamujve të SHBA-se dhe Kinës.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re