Skip to content

Disa mënyra për ta bërë kafenë tuaj super të shëndetshme

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kafeja është një nga pijet më të njohura në botë. Shumë profesionistë shëndetësorë besojnë se është gjithashtu një nga më të shëndetshmit. Për disa njerëz, ai është burimi i vetëm më i madh i antioksidantëve në dietë, duke tejkaluar frutat dhe perimet të kombinuara.

Këtu janë disa këshilla për ta kthyer kafenë tuaj nga e shëndetshme në super të shëndetshme.

Thuaj “Jo” kafeinës pas orës 14:00: Pirja e kafesë vonë gjatë ditës mund të dëmtojë cilësinë e gjumit. Shmangia e kafesë pas orës 2-3 pasdite është një ide më e mirë.

Mos konsumoni kafen me sheqer: Shmangni shtimin e sheqerit në kafe. Nëse rregullisht e ktheni kafenë tuaj në një ‘ëmbëlsirë’ me sheqer, mund të eliminoni përfitimet e saj të përgjithshme shëndetësore.

Zgjidhni një markë cilësore, mundësisht organike: Nëse jeni të shqetësuar për kafenë tuaj, zgjidhni një markë cilësore, organike.

Shmangni pirjen e tepërt: Pirja e tepërt e kafesë mund të shkaktojë efekte anësore negative. Megjithatë, kjo varet nga sasia e kafeinës së konsumuar dhe toleranca individuale.

Shtoni pak kanellë në kafe: Erëzoni kafen tuaj me pak kanellë. Jo vetëm që ka shije të mirë, por gjithashtu mund të përmirësojë shëndetin tuaj.

Shmangni kremrat artificialë dhe me pak yndyrë: Kremrat jo të qumështit janë shumë të përpunuar dhe mund të përmbajnë përbërës të dyshimtë. Nëse ju pëlqen të holloni kafenë tuaj me krem, merrni parasysh zgjedhjen e qumështit të plotë ose kremit.

Shtoni pak kakao në kafe: Ju mund të kombinoni përfitimet e kafesë dhe çokollatës së zezë duke shtuar pak pluhur kakao në kafenë tuaj./ Healthline

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë