Më poshtë gjeni disa mënyra efektive për të mbajtur në formë trupin tuaj, si dhe duke forcuar sistemin imunitar:

Pini ujë: Uji është lëngu thelbësor për funksionimin e duhur të trupit. Sasia e mjaftueshme e ujit në baza ditore rrit sistemin imunitar dhe eleminon toksinat e tepërta nga trupi.

Pini sa më shumë çaj jeshil dhe çajra bimore: ndryshe nga kafja, çaji jeshil është shumë alkalin dhe është një pastrues shumë i mirë i trupit. Mund të zgjidhni çaj organik të zi, jasmini etj.

Reduktoni konsumimin e sheqerit: Sheqeri është një nga produktet më acide për trupin. Ai bën të mundur akumulimin e baktereve të këqija në zorrë. Përpiquni të shmangni ëmbëlsuesit artificialë pasi janë të dëmshëm.

Hani sallatë dhe perime çdo vakt: Perimet jeshile janë shumë të rëndësishme për shëndetin. Konsumimi i tyre furnizon trupin me vitamina dhe minerale dhe gjithashtu forcojnë sistemin imunitar.

Bëni aktivitet fizik: Përveç se aktiviteti fizik forcon sistemin imunitar, aktiviteti fizik bën të mundur djerësitjen dhe largimin e toksinave nga trupi.

Flini mirë dhe reduktoni stresin: Të dyja këto janë një efekt të drejtpërdrejtë në organizëm. / Healthline

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re