Në periferi të Kievit, në periferi të Irpin, ka pasur bombardime të vazhdueshme ruse, por autoritetet thonë se 2,000 njerëz kanë arritur të largohen përmes një ure të improvizuar.

Gjithashtu pranë kryeqytetit, në Hostomel , këshilli i fshatit thotë se kryebashkiaku Yuri Prylypko u qëllua për vdekje teksa shpërndante bukë dhe ilaçe. Fusha ajrore strategjike Hostomel është afër.
Ndërkohë në jug, qyteti i Mykolaiv është vënë nën sulm. Ukraina thotë se artileria goditi zonat e banuara gjatë natës në qytet, i cili ndodhet midis Krimesë së aneksuar nga Rusia dhe qytetit port jugor të Odesës.

Dhjetëra mijëra civilë mbeten të bllokuar në qytetin e madh port të Mariupolit pa energji elektrike dhe me ushqim dhe ujë në mungesë.

Një familje që u arratis i tha agjencisë së lajmeve AFP se kishin parë “trupa kudo”.
Kontrolli i Mariupolit do t’i jepte Rusisë një korridor tokësor midis Krimesë dhe rajoneve të Luhanskut dhe Donetskut të mbështetur nga Rusia.