“Do shpenzohen 51.2 milionë euro për mobilime zyrash”, Basha: Buxheti i 2022, do të shkojë për 5 oborrtarët e koncesioneve

luli-1.png

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka mbajtur fjalën e tij në seancën plenare të ditës së sotme, ku po diskutohet për projekt-buxhetin e vitit 2022 në Kuvend.

Basha tha se ky buxhet nuk u përgjigjej interesave të shqiptarëve të thjeshtë dhe se do të shkonte vetëm për një grup njerëzish të cilët ai i etiketoi si “oborrtarët e koncesioneve”.

Më tej kryedemokrati tha se do të shpenzoheshin plot 51.2 milionë euro për mobilime zyrash dhe fasada.

Kryetari i PD, Lulzim Basha në Kuvend:

Buxheti është akti politike që tregon vizionin apo mungesën e tij në një qeveri Është ai që dikton veprimin ekonomik. Është në cdo rrethanë edhe në rrethanat e perversitetit pas masakrës së 25 Prillit. Këtu thënë me fjalë të thjeshta vendosin sesa do nxjerrin e do shtrydhin nga xhepat tuaj. Javën e shkuar ju I keni ndjekur komisionet parlamentare ku I kemi bërëpublike kundërshtimet tona. Një kundërshti që e kemi shprehur në paradhënie por jo për të h[aur kundërshtim, as nuk kemi qenë të vetmit në këtë kundërshtim. Të qarta kanë qenë edhe kundërshtimet e industrisë prodhuese, të dhjetërave dhomave të industrisë, nuk ka një shoqatë të vetme shqiptare që ta ketë pranuar këtë buxhet.

Më të vështirë e ka shqiptari i thjeshtë, ai që sheh një spirale mjerimi dhe largimi që vijon ditë pas dite dhe javë as jave që prej 8 viteve. 51% është shifra e eurostatit që tregon përqindjen e shqiptarëve në rrezik varfërie e cila është më e larta në ballkan. Këto janë shpresat e vrara të shqiptarëve të njerëzve të thjeshtë pasi buxheti i shtetit është vetëm në funskion të qeverisë dhe të PPP-ve ndërkohë që cdo gjë tjetër është mashtrim pasi rritja e cmimeve po vijon dhe po parakalon. Në këtë valë të madhe të njerëzve që janë zhytur në varfëri, ky nuk ka asnjë plan për këtë.

Deri më tani plani kryesor është hapja e thesit për obortarët e koncesioneve. Ndërsa vështirësitë e njerëzve të cilët cdo ditë përballen borxhet në listat e dyqaneve, mbeten të braktisurit e mëdhenj sepse askush nuk mendon për ta. Nëse mendojnë për ta nuk i japin dot 113 milionë euro për një grusht njerëzish, 5 njerëz maksimumi 6 persona. Kjo është 5 herë më shumë sesa do cohen për riindeksimin e pensioneve.

Ose të nderuar familje në nevojë ju dhjetëra mijë që ju mbajnë akoma me skemën e ndihmës ekonomike dhe ju dhjetëra mijë të flakur padrejtësisht nga kjo skemë, kjo shumë është 3 herë më e lartë. Këta planifikojnë të shpenzojnë 51.2 milionë euro për magazine, mobileri dhe rregullime zyrash e fasadash.

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë