Home Kuriozitete Dobësohuni pa dieta në këtë mënyrë!

Dobësohuni pa dieta në këtë mënyrë!

0

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Dietat nënkuptojnë restriksione në spektrin e gjerë të ushqimeve dhe kjo është mjaft e vështirë për njerëzit.
Dieta të tilla zakonisht përfundojnë me ndërprerjen e tyre dhe për këtë arsye duhet harruar në dietat me lëngje, proteina dhe t’iu përmbaheni këtyre këshillave:
Mos hani të njëjtin ushqim çdo ditë
Hani bishtajore të paktën katër herë në javë
Flini tetë orë
Pini ujë në mënyrë të mjaftueshme dhe sipas peshës. Nëse për shembull, keni 65 kilogramë, atëherë në ditë duhet pirë rreth 3, 5 litra ujë./gp/
Kufizoni marrjen e ushqimeve të përpunuar dhe kripës
Ushtroni 20 minuta me intensitet të lartë
Shmanguni  biskotave dhe ëmbëlsirave
Hani kryesisht drithëra, proteina dhe yndyra të shëndetshme
Gjdo ditë hani arra.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë