Të enjten e 8 qershorit është ngritur një tjetër aktakuzë për vepër penale ndaj Donald Trump. Këtë herë është një aktakuzë federale dhe për një krim edhe më të rëndë. Kështu, ish-presidenti amerikan hyn në histori si banori i parë i Shtëpisë së Bardhë që fajësohet dy herë, por edhe si personi i parë që paditet për një vepër penale. E treta, përpjekja për të ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve presidenciale në shtetin federal të Xhorxhias, është ende duke u përgatitur.

Shtatë akuzat kundër Donald Trump janë ende të fshehura, por avokati i ish-presidentit, James Trusty, konfirmoi gjatë një paraqitjeje në CNN se ato përfshijnë shkeljen e Aktit të Spiunazhit, tentativën e komplotit, gënjeshtra nën betim, pengimin e një hetimi federal dhe trajtimin e paligjshëm me dokumentet e shënuara si konfidenciale.

Kujtojmë se gjatë kontrollit në rezidencën e Trumpit në Mar-a-Lago në Florida, hetuesit federalë sekuestruan pothuajse 13,000 dokumente qeveritare, 100 prej të cilave u klasifikuan si të klasifikuara.

“Kjo është një ditë e zezë për demokracinë amerikane,” komentoi Trump pasi lajmi e kapi atë në mes të një raundi golfi në Bedminster Country Club në New Jersey. Ai konfirmoi se do të paraqitet në seancën e parë të planifikuar në Florida të martën.

Selia e Trump-it në rrjetin social Truth Social publikoi menjëherë një video të regjistruar më parë në të cilën ish-presidenti u përsërit mbështetësve se ai është i pafajshëm, duke fajësuar për gjithçka “të majtën radikale dhe një gjueti tjetër shtrigash të motivuar politikisht”.

Gjithashtu, të enjten e 8 qershorit, pavarësisht lajmeve bombastike, kandidati më i mundshëm për president i Partisë Republikane u dërgoi një e-mail mbështetësve të tij duke kërkuar donacione për fushatën.

Ekspertët ligjorë amerikanë pretendojnë se Trump përballet me 100 vjet burg për shkak të seriozitetit të krimeve. Sigurisht, me kusht që të provohen fajet e tij.

Për kontekstin, kjo është hera e parë në historinë e demokracisë amerikane që një ish-president është paditur në mënyrë federale. Konkretisht, kjo do të thotë se administrata e presidentit aktual, pra demokratit Joe Biden, po ndjek penalisht kundërshtarin e tij më të mundshëm republikan në garën për rizgjedhje në vitin 2024. Pikërisht për këtë, ekipit të Biden-it i është dashur të bëjë një përpjekje e madhe për t’u distancuar nga e gjithë çështja, në mënyrë që të mos rezultojë se përdoret aparati shtetëror për të diskredituar një rival politik.

“Unë kurrë, në asnjë kohë nuk i kam sugjeruar Departamentit të Drejtësisë ndonjë hap,” shpjegoi Biden.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re