Ndihmës Sekretarja e SHBA-ve, për Çështje Evropiane dhe Euraziatike, znj.Karen Donfried, së bashku me Yuri Kim dhe Gabriel Escobar u takuan me komisionerin Oliver Varhelyi ku folën për domosdoshmërinë e integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonis sëVeriut në BashkiminEuropian.

Në postimin e shpërndarë në twitter shkruhet se lufta në Ukrainë e kishte bërë nevojën për integrim edhe më urgjente dhe se BE dhe SHBA ishin të angazhuara për integrimin e Maqedonisë dhe Shqipërisë në BE.

Postimi i Plotë nga ambasada e SHBA në Tiranë:

Lufta në Ukrainë e ka bërë integrimin në Bashkimin Europian edhe më urgjent. Të dyja palët rikonfirmuan mbështetjen e tyre të fortë për bisedimet e anëtarësimit në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe angazhimin e tyre për të punuar me partnerët shqiptarë për reformën në drejtësi dhe integrimin në BE.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb