Dorëheqja e kokës së Twitter-it

Jack-Dorsey-jep-doreheqjen-si-CEO-i-Twitter.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Jack Dorsey, shefi ekzekutiv i rrjetit të mediave sociale Twitter, do të largohet nga detyra e tij. Shefi i Teknologjisë Parag Agrawal do ta zëvendësojë atë menjëherë, njoftoi kompania të hënën.

Njoftimi erdhi pas disa raportimeve të hënën se Dorsey ishte në rrugëdalje dhe se pasardhësi i tij tashmë ishte caktuar.

Dorsey konfirmoi lajmin në platformë me një postim në Twitter ku shkruhej: “Nuk jam i sigurt që dikush ka dëgjuar, por unë dhashë dorëheqjen nga Twitter-i” së bashku me një pamje të një emaili që informonte ekipin e tij për ndryshimin.

Dorsey po jep dorëheqjen tani sepse ndihet i sigurt për pasardhësin e tij. Ai do të fokusohet në firmën e tij të përpunimit të pagesave Square Inc. dhe plane të tjera si filantropia, tha një burim i njohur me këtë çështje për Reuters.

Largimi i Dorsey shënon fundin e postit të tij si CEO në faqen e rrjeteve sociale. Ai largohet në një kohë kur Twitter ka bërë tituj për ritmin e rinovuar të lançimit të produkteve për të arritur qëllimin e vet për të dyfishuar të ardhurat vjetore deri në vitin 2023, dhe pas vitesh kritikash se faqja kishte mbetur prapa rivalëve më të mëdhenj në inovacion si Facebook dhe aplikacioneve t; reja të mediave sociale si p.sh. TikTok.

Pavarësisht ritmit të shpejtë të veçorive të reja, aksionet e Twitter kanë rënë në muajt e fundit, duke shtuar presionin mbi Dorsey për t’i dhënë fund marrëveshjes së tij të pazakontë për të qenë CEO i dy kompanive.

Bordi i Twitter është duke u përgatitur për largimin e Dorsey që nga viti i kaluar, tha një burim për Reuters.

Aksionet e platformës së mikroblogut u rritën deri në 11% në fillimin e tregtimit, ndërsa ato të firmës së pagesave dixhitale Square, ku Dorsey është gjithashtu shefi ekzekutiv, u rritën me 3%.

Tregtimi i aksioneve më pas u pezullua përpara një njoftimi të pritshëm.

Në një postim në Twitter më 28 nëntor, Dorsey tha: “Më pëlqen Twitter”. “Pëlqimet” në atë postim në Twitter u rritën në më shumë se 65,000 të hënën.

CNBC ishte e para që raportoi lëvizjen e Dorsey.

Dorsey bashkë-themeloi Twitter në 2006 dhe u bë CEO vitin pasues.

Në vitin 2008, bashkëthemeluesi Ev Williams dhe anëtari i bordit Fred Wilson e larguan Dorsey-n pasi faqja e mediave sociale fitoi bujë me përdoruesit dhe ata përcaktuan se ai nuk ishte i përshtatshëm për të udhëhequr kompaninë.

Por pas viteve të rritjes e më pas një çmimi në rënie të aksioneve, Dorsey u rikthye si CEO në 2015 ndërsa vazhdoi të drejtojë Square.

Në fillim të vitit 2020, Dorsey u përball me thirrje nga Elliott Management Corp. për të dhënë dorëheqjen, pasi fondi mbrojtës argumentoi se ai po i kushtonte shumë pak vëmendje Twitter-it ndërsa drejtonte gjithashtu kompaninë e përpunimit të pagesave Square.

Dorsey e shmangu presionin duke i dhënë Elliott dhe aleatit të tij, firmës blerëse Silver Lake Partners, vende në bordin e Twitter. /tesheshi.com/

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë