Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Presidenti armen Armen Sarkisian dha dorëheqjen të dielën, duke përmendur paaftësinë e tij për të “ndikuar” në jetën politike të vendit të tij.

“Presidenti nuk ka mjetet e nevojshme për të ndikuar në proceset radikale të politikës së brendshme dhe të jashtme në këto kohë të vështira për vendin dhe kombin”, tha Sarkisian në një deklaratë të postuar në faqen e tij zyrtare.

Roli i presidentit të Armenisë është kryesisht ceremonial me kryeministrin që mban pushtetin politik. Ndodh kjo pasi presidenti është në qendër të një krize politike pas një shpërthimi të luftimeve midis Armenisë dhe fqinjit Azerbajxhan mbi kontrollin e rajonit të Nagorno-Karabakh.

Më shumë se 6,500 njerëz u vranë në gjashtë javët e luftimeve, të cilat përfunduan në një marrëveshje armëpushimi të ndërmjetësuar nga Rusia, duke i dhënë Azerbajxhanit një pjesë të enklavës dhe zonave përreth.

Sarkisian dhe Pashinian nuk ranë dakord për vendimin për shkarkimin e shefit të shtabit të ushtrisë si pasojë e konfliktit midis dy ish-republikave sovjetike.

“Në këtë moment të vështirë për shtetin tonë, kur nevojitet bashkimi kombëtar, institucioni presidencial nuk duhet të jetë cak i thashethemeve dhe teorive të konspiracionit, duke larguar kështu vëmendjen e publikut nga çështjet më të rëndësishme”, vijon deklarata e Sarkisian.

Sarkisian ka lindur në vitin 1953 në Jerevan dhe ishte kryeministër nga viti 1996 deri në 1997 përpara se të zgjidhej President në mars 2018.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re