Skip to content

Drejt përfundimit të ndërtimit të luftanijes më të madhe të Turqisë

  • 25/12/2020

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Luftanija më e madhe e Turqisë “TCG Anadolu” do të lëshohet në det vitin e ardhshëm.

Kjo luftanije e gjatë 232 metra dhe e gjerë 32 metra, do të mund të mbartë 30 fluturake si helikopterë, avionë luftarakë dhe dronë.

Në rast të nevojës kjo anije gjigande do të ofrojë mbështetje mjekësore për afërsisht 1 mijë persona dhe do të mund të përdoret edhe si spital gjatë operacioneve të dërgimit të ndihmave humanitare.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë