Skip to content

Dronët turq në Ukrainë, Putin s’ndihet i qetë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Presidentët e Rusisë dhe Turqisë, Vladimir Putin dhe Rexhep Tajip Erdogan, biseduan në telefon të premten për mënyrat e përmirësimit të marrëdhënieve ruso-turke, dhe një pjesë e takimit iu kushtua zhvillimit të situatës midis Azerbajxhanit dhe Armenisë dhe çështjeve të tjera rajonale. , veçanërisht Siria, Libia dhe Ukraina.

Të dy presidentët diskutuan marrëdhëniet dypalëshe dhe aspektet praktike të bashkëpunimit midis Rusisë dhe Turqisë në fushën e energjisë dhe bujqësisë, tha Kremlini.

Putin e informoi Erdoganin edhe për rezultatet kryesore të takimit trepalësh që liderët e Rusisë, Armenisë dhe Azerbajxhanit mbajtën në Soçi më 26 nëntor.

Siç raportohet, me kërkesë të presidentit turk, Putin e informoi atë për rezultatet kryesore të takimit trepalësh të mbajtur një vit pas nënshkrimit të marrëveshjes së Nagorno-Karabakut më 9 nëntor 2020.

Kremlini theksoi se bisedimet konfirmuan gatishmërinë e Bakusw dhe Jerevanit për të bashkëpunuar në kuadrin e garantimit të stabilitetit në rajon, si dhe vendosjen e mekanizmave për përcaktimin dhe përcaktimin e kufirit midis dy vendeve.

Të dy presidentët riafirmuan kënaqësinë reciproke me nivelin e bashkëpunimit që synon stabilizimin e situatës dhe vendosjen e një procesi paqeje në Siri dhe ranë dakord që stafi ushtarak i të dy vendeve do të punonte së bashku për të qetësuar situatën në rajonin e Idlibit, tha Kremlini. në një deklaratë.

Putin dhe Erdogan diskutuan edhe për situatën në Libi dhe theksuan se zgjidhja politike dhe diplomatike në atë vend, me ndërmjetësimin e Kombeve të Bashkuara, nuk ka alternativë, konfirmoi pala ruse.

Sipas Kremlinit, u shpreh shpresa për suksesin e zgjedhjeve të përgjithshme të 24 dhjetorit, të cilat pritet të “promovojnë rivendosjen e shtetësisë libiane dhe integritetit territorial”.

Presidenti rus i ka thënë Erdoganit se Ukraina po kërkon të shtyjë marrëveshjet e Minskut.

“Presidenti i Rusisë vuri në dukje se Kievi vazhdon politikën e tij shkatërruese që synon të vonojë marrëveshjen e Minskut”, thuhet në deklaratë.

Ai shtoi se këtë e dëshmojnë provokimet e organizuara nga forcat e armatosura ukrainase në zonën e konfliktit, duke përfshirë përdorimin e dronëve turq “Bajraktar” për sulme.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë