Duhanpirës, ja cili ushqim mbron mushkëritë tuaja nga kanceri

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Nëse keni qenë, apo jeni duhanpirës atëherë duhet të jeni më të vëmendshëm për dietën tuaj nëse dëshironi që t’i mbroni mushkëritë nga kanceri.
Kjo sepse duke ngrënë sasi të mirë të ushqimeve me pigmentin e njohur të bimëve si karetenoid – të cilat ruajnë shkëlqimin, si, portokall, kuqe apo verdhë – mund të reduktojnë rrezikun e kancerit në mushkëri, shkruan Health.
Ky konstatim është nxjerr nga studimi i kryer në Frontiers në Oncology.
Hulumtuesit nga Kanacaja kanë analizuar një mijë e 105 pacientë me kancer në mushkëri dhe kanë bërë një mijë e 449 kontrolle shëndetësore, ku dhe kanë intervistuar njerëz se sa hanë fruta dhe perime.
Ata kanë gjetur se dieta a atyre që ka qenë më e pasur me karetenoid, kanë qenë më pak të rrezikuar nga kanceri në mushkëri, në dallim me ata që s’e kanë ngrënë atë.k.k

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë