Home BOTA Dy foto te vitit 1983 te fotografit beratas Esheref Vrioni, pjesë e fondit te Galerisë së Arteve Edward Lear, Berat

Dy foto te vitit 1983 te fotografit beratas Esheref Vrioni, pjesë e fondit te Galerisë së Arteve Edward Lear, Berat

0

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Esheref Vrioni

Lindi më 2 Dhjetor 1939 në Berat. Ne vitin 1960 filloi të punojë si fotograf në Kuçovë ku edhe punonte si gjeolog. dhe në vitin 1970 filloi të punonte si fotograf në kombinatin e tekstileve deri në vitin 1994. Në vitin 1999 doli në pension. Në vitet 2000 largohet nga Berati për të banuar në Tiranë. Do të mbahet mend si fotografi që ka fiksuar mjaft caste nga periudha e komunizmit duke na dokumentuar dhe vertetuar fenomenet e kohës. Vrioni ka marre pjesë në shumë organizime artistike, si edhe në shumë ekspozita arti në Berat e Tirane ku edhe ka fituar edhe disa çmime. Ai ka hapur disa ekspozita fotografike në vitet 80 si edhe me ardhjen e demokracisë së bashku me fotografin tjetër berats Dhimitër Topi hapën ekspozitë në Tiranë në vitin 2002./Kastriot Dervishi

FB_IMG_1506700618677

FB_IMG_1506700621454

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë