Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni ka vendosur të ngrejë një padi për shpifje kundër këngëtarit të grupit britanik Placebo, Mpayan Molko. Lajmin e ka bërë të ditur gazeta italiane La Stampa.

Molko gjatë një koncerti në Torino më 11 korrik e kishte quajtur Melonin “fashiste, naziste dhe raciste”. Prokuroria e Torinos, pas këtij koncerti, nisi hetimet për fyerje ndaj institucioneve të shtetit italian.

Në të njëjtën kohë, Ariana Meloni, motra e kryeministres italiane, ka ngritur padi në Romë edhe kundër karikaturistit Mario Natangelo të gazetës Il Fatto Quotidiano.

Bashkëshorti i Ariana Melonit, Francesco Lollobrigida, është ministri aktual i Bujqësisë i Italisë. Karikaturisti, në 20 prillin e kaluar, është “frymëzuar”, me skicën e tij, nga deklaratat e Lollobrigidës për rrezikun e “zëvendësimit kombëtar” të shtetasve italianë nga emigrantët.

Kjo skicë e veçantë shfaqte Ariana Melonin në një shtrat pranë një burri me ngjyrë. Ai po e pyeti atë “burri yt?” me përgjigjen e motrës së kryeministrit italian: “mos u shqetëso, ai merret gjithë ditën me zëvendësimin kombëtar”.

Natangelo u mbrojt nga drejtori i gazetës Il Fatto Quotidiano, Marco Travallio, ndërsa një procedurë disiplinore e nisur nga Sindikata e Redaktorëve Italianë u anulua përfundimisht. Dhe redaktorët e gazetës, duke iu referuar padisë ndaj karikaturistit, folën për një “vendim të rrezikshëm, që synon të kufizojë lirinë e shtypit”.

Ariana Meloni, megjithatë, pas publikimit të skicës ka shkruar në Facebook se “disa, për të sulmuar kundërshtarët, destabilizojnë jetën e njerëzve dhe familjeve”. Së fundmi, Georgia Meloni bëri një “selfie” me motrën e saj duke shkruar: “koka lart, së bashku, përgjithmonë”.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re