Forcat e sigurisë së Mianmar vranë të paktën 39 vetë të dielën, duke përfshirë 22 në Hlaingtharyar County, Yangon, tha Shoqata për Ndihmën ndaj të Burgosurve Politikë (AAPP), e cila ofron shërbime ligjore.

Junta qeverisëse në Mianmar vendosi një gjendje të jashtëzakonshme të dielën në mbrëmje në dy komuna në rajonin e gjerë të Yangon, njoftoi televizioni shtetëror.

Forcat e sigurisë kanë vrarë të paktën 22 protestues në një periferi të varfër të Hlaingthaya dhe fabrikat e financuara nga ndërmarrjet kineze janë djegur.

16 protestues të tjerë u vranë diku tjetër, njoftoi AAPP.

Ai shton se një oficer policie u vra gjithashtu në ditën më të përgjakshme deri më tani që kur ushtria bëri një grusht shteti në 1 shkurt dhe rrëzoi udhëheqësen e zgjedhur Aung San Suu Kyi.

Në Yangon, qendra e vendit, në komunën Hlaing Tharyar, policia dhe ushtarët u përplasën me protestuesit e armatosur me shkopinj dhe thika, të cilët ishin fshehur pas barrikadave të improvizuara dhe u larguan kur forcat e sigurisë qëlluan.

Ambasada kineze në Mianmar njoftoi në faqen e saj të internetit se shumë punonjës kinezë u plagosën dhe u bllokuan, pasi dy fabrika në rrethin Hlaingthaya të Yangon u plaçkitën dhe u shkatërruan.

Ambasada menjëherë kërkoi që siguria e qytetarëve kinezë të sigurohej urgjentisht në atë që e quan një situatë “shumë serioze”.

Ai shtoi se u ishte lëshuar një paralajmërim kinezëve në Mianmar, por nuk dha detaje rreth dëmtimeve të punonjësve kinezë, raporton Reuters.

Junta ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në dy rrethe të qytetit më të madh të Yangon.

Junta po dorëzon “pushtetin administrativ dhe gjyqësor në një gjendje të jashtëzakonshme komandantit rajonal të Yangon në mënyrë që (…) të sigurojë më me sukses sigurinë, shtetin e së drejtës dhe paqen”, tha prezantuesi i televizionit.

Mianmari është në kaos që nga grushti i shtetit i 1 shkurtit.

Ushtria justifikon marrjen e pushtetit duke pretenduar se zgjedhjet e nëntorit, të cilat u fituan me shumicë nga Lidhja Kombëtare për Demokraci (NLD) Aung San Suu Kyi, u shënuan nga mashtrim dhe u paditën për korrupsion.

Grupi i të drejtave të njeriut të Amnesty International ka akuzuar ushtrinë për përdorimin e taktikave luftarake kundër protestuesve.