Skip to content

E fortë! Kreu i DIA-s: Mafia shqiptare punon për “Ndrangheta-n”, kontrollojnë trafikun e drogës në Liguria

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

“Mafia shqiptare ka nënkontraktuar menaxhimin e trafikut të drogës nga ‘Ndrangheta në Liguria”.

Kështu ka raportuar sot Maurizio Vallone, drejtor i Dia-s, në margjinat e përurimit të ekspozitës udhëtuese, në Genova, me rastin e tridhjetë vjetorit të departamentit të hetimit antimafia.

“Për më shumë se tridhjetë vjet, Liguria ka parë praninë e të gjitha mafiozëve. Por hetuesit arritën të përballonin infiltrimin.

Genova është një port që kohët e fundit ka qenë nën vëzhgim të ngushtë nga hetuesit dhe këtë e dëshmojnë sasitë e mëdha të drogës së kapur.

Aty ku ka më shumë rrëmbime është sepse ka më shumë vëmendje.

Konfiskimet e fundit maxi në portin e Genovas nuk tregojnë domosdoshmërisht se ka pasur një rritje të tranzitit të drogës në këtë port, por aftësitë hetimore janë përmirësuar.

Krimi i organizuar duhet goditur edhe nëpërmjet rrëmbimeve që lejojnë dëmtimin e organizatave kriminale”.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë