Në median e Kosovës është përcjellë së fundmi rasti i një 10 vjeçari, i apasionuar pas librave. Ai tregoi në një intervistë se në dy muaj, ka arritur të lexojë plot 48 libra.

Vullnet quhet 10 vjeçari dhe tregon se leximin e nisi kur pa prindërit e tij. “Imitoi” një model fundja, mbase një ndër modelet më të mira.

Ja se çfarë thotë vogëlushi/ Pjesë nga intervista:

-Ti lexon shumë apo jo, vetëm këtë vere ke lexuar 48 libra, pse gjithë kjo dashuri?

Vullneti: Inspirimin e kam marrë nga mami e babi, që i kam parë duke lexuar. Më kanë thënë hajde provoje të lexosh. E kam parë që më ka pëlqyer të lexoj.”-tregoi 10 vjeçari.

-Këtë verë lexove shumë? Po për pushime a dole apo jo?

10 vjeçari: Po kam dalë. Ndonjëherë lexoja në plazh.

-Cili është libri më i mirë që ke lexu?

10 vjeçari: Unë kam zgjedhur këtë liber, “Si u dorëzua Everesti”. Mesazhi është që nuk duhet me u dorëzu derisa ta arrish qëllimin tënd.

-A ke menduar ndonjëherë, çfarë dëshire ke të bëhesh kur të rritesh

Më pëlqen futbolli (qesh), por edhe leximi shumë më pëlqen.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re