Ceremonia e kurorëzimit të Mbretit Charles III të shtunën do të jetë ceremonia më madhështore e parë ndonjëherë në Britaninë e Madhe dhe do të japë një nxitje ekonomike për kombin, thanë organizatorët dhe Pallati Buckingham.

Charles, së bashku me gruan e tij Camilla, do të kurorëzohen në Westminster Abbey të Londrës, në një ngjarje historike, origjina e së cilës daton pothuajse 1000 vjet më parë, në të cilën mijëra personel ushtarak do të marrin pjesë në një procesion kilometrik nëpër qendrën e Londrës,.

“Ky është një moment krenar në historinë tonë kombëtare,” tha Edward Fitzalan-Howard, Duka i Norfolk-ut.

“Kjo është gjithashtu një kohë për t’i kujtuar vetes krenarinë që kemi në vendin tonë të madh dhe kushtetutën tonë të pashkruar që na ka shërbyer kaq mirë për mbi 1000 vjet gjatë historisë sonë të gjatë,” tha ai, familja e të cilit ka organizuar festimet që nga viti 1483.

Gati 7,000 anëtarë të forcave të armatosura do të përfshihen në detyra ceremoniale, me më shumë se 4,000, duke përfshirë banda ushtarake, që do të marrin pjesë në procesionin nga Abbey në Pallatin Buckingham, ku Mbretit dhe Mbretëreshës së sapokurorëzuar do t’i bëhet një pritje mbretërore në kopshte.

Pas kësaj, familja mbretërore, siç është tradicionale, do t’a përshëndesë turmën nga ballkoni i Pallatit Buckingham, sipër të cilëve do të ketë fluturim të avionëve ushtarakë.

Shpenzimet e kurorëzimit

Siç e ka pranuar më parë Pallati, vetë shërbimi do të jetë i ndryshëm nga ai i mbretëreshës Elizabeth shtatë dekada më parë, duke reflektuar epoka të ndryshme.

Do të ketë vetëm 2,300 të ftuar në Westminster Abbey, në krahasim me 8,000 që ndoqën në 1953, megjithëse 100 krerë shtetesh do të jenë ende të pranishëm dhe do të zgjasë shumë më pak.

Kritikët kanë vënë në pikëpyetje koston e kurorëzimit bujar në një kohë kur publiku po përballet me një krizë të kostos së jetesës, por një zëdhënës i Pallatit tha se kishte raporte se më shumë se 1 miliard paund (1.25 miliardë dollarë) të ardhura pritej të derdheshin në ekonominë në vështirësi si rezultat.

“Nuk më takon mua të them sa të sakta janë këto shifra, por sigurisht që ekziston një teori që festimet janë një nxitje e madhe ekonomike për kombin”, tha zëdhënësi, duke shtuar se prania e kaq shumë krerëve të shteteve ishte gjithashtu një mundësi.

Megjithatë, konsulenca Pantheon Macroeconomics tha se priste që produkti i brendshëm bruto i Britanisë të bjerë me rreth 0.2 për qind në maj, me rënien për shkak të pushimeve vjetore shtesë që qeveria dha për kurorëzimin. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re