Ish-Presidenti rumun Traian Bashesku, tani anëtar i Parlamentit Evropian, ka bashkëpunuar me policinë sekrete komuniste, shërbimin famëkeq të Securitateas, ka njoftuar snjë gjykatë rumune.

“Traian Bashesku ishte bashkëpunëtor i Securitateas”, tha gjykata e Bukureshtit pas shqyrtimit të dokumenteve në vitet 1970, ndërsa Basescu ishte student në Institutin Detar në Konstanca, në juglindje të Rumanisë.

Bashesku, 67 vjeç, është një figurë e rëndësishme politike në Rumani pas rënies së regjimit komunist dhe diktatorit Nicolae Ceausescu në dhjetor 1989.

Bashesku shërbeu si president i Rumanisë për dy mandate nga 2004 deri në 2014, si kryebashkiak i Bukureshtit dhe disa herë ministër.

Ai tani është një eurodeputet dhe përfaqëson një parti të vogël të qendrës së djathtë.

“Nuk e dija që ishte Securitatea”, u tha Bashesku gazetarëve, duke pranuar se ai kishte dhënë një oficer informacion për disa nga miqtë e tij në atë kohë.

Procedimi gjyqësor kundër Basheskut u ngrit nga një agjenci qeveritare përgjegjëse për studimin e dokumenteve arkivore të shërbimit të inteligjencës së atëhershme Securitate.

Trupi gjeti tekste të firmosura nga Bashesku, i cili më pas kishte emrin e koduar Petrov.

Kjo që ka ndodhur në Rumani përflitet prej 30 vitesh në Shqipëri, ku krerë të lartë të politikës, aludohet të kenë qenë bashkëpuntër të Sigurimit të Shtetit me emra të koduar. Dhe ndër më të përfolurët mbetet Berisha, një ish-komunist për 23 vite rresht, që më pas u vu në krye të PD-së.