Skip to content

E thotë me emra/ “Shtetit që si ngrefet ia tregoj unë vendet ku luhen kilogramët e drògës”, deklaratat ‘bòmbë’ të pedagogut: Familjet të zgërdhitura në injòrancë

  • 05/06/2020

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Dje u zhvillua një tùbim ku u vu re pjesmarrja masive e qytetarëve që mori indicie nga ngjarja e Babrroit dhe për të folur rreth saj ishte pedagogu Rezart Prifti i cili ka komentuar me nota mjaft pozitive tùbimin të cilin e quajti masiv dhe dinjitoz.

Prifti ka bërë një sërë deklaratash të forta gjatë një interviste me gazetaren e Fax News, Edona Haklaj teksa komentonte devijimet shoqërore, shembulli ndaj fëmijëve, diskríminimi për shkak të moshës dhe bindjeve etj.

Ai ka komentuar edhe një fotografi të dy vjazave që ka bërë bujë në rrjetet sociale pasi njëra prej tyre shkruante në këmbë “Më përdhùno” ndërsa tjetra “A po ta ngrèf”.

Pedagogu jka ngritur edhe shetësimin e përdorimit të lëndeve narkòtike nga të rinjtë dhe të miturit ndërsa ka treguar edhe disa zona që frekuentohen prej tyre, ndërsa ka ftuar pòlicinë që të shkojë ta pyesi ti tregojë të tjera.

“Së pari kishte shumë pyetje dje pse kaq shumë njerëz. Ne kemi një problem që nuk i analizojmë gjërat në kohë të gjatë por sot. Kemi një deficencë shoqërore që nuk kthejmë kokën pas se ka pasur burra dhe gra në vend që kanë pasur reagime më të mira se aq. Jo të gjithë i dimë gjërat aq shumë. Nisi me pròtestën e ármëve kimike, vazhdoi me studentët dhe Zharrëzën. Dje ishte një pròtestë super qytetare, me qytetarë, pa parë dhùnë. Ishte perfekte, gjesti, artikulimi, marshimi etj.

Këtë sensibilizim qytetar nuk e analizoja para ármëve kimike, e mbani mend që nuk kishte pròtesta. Duhet të kuptojmë se kjo shoqëri reagon, do ndryshimin, kjo shoqëri reagon kur i vjen në majë të hundës. Rasti konkret, pedòfilia nuk prek vetëm femra se ka që pyesin pse ishin edhe meshkuj. Pafund, janë raste konkrete nën moshë. Këtu nuk funksionojnë të gjitha hallkat, identifikimi i pròblemit. Kemi rastin e Fierit, njerëzit e çonin fëmijët e tyre tek pedòfili dhe asnjëri prej tyre nuk e denòncoi në pòlici pavarësisht se prej 12 vitesh ishin në dijeni.

Prindërit e dinin prej kohësh, lagjja e dinte, shkolla po, edhe në Babrru. Na kanë humbur përshtypjet si shoqëri. Shkolla nuk na thotë se përdhùnimi është gjë e kèqe, familja jo e jo. Ka familje injòrante, nëse nuk tregon se dikush e ka përdhùnuar, imagjino goca të të tregojë gjëra të tjera. Sado ta bësh është çështje kulturë. Institucione edukimi jo, familjet për hir të të vërtetës janë të zgërdhitura në injòrancë. E njëjta gjë në pòlicinë e shtetit, një rast kur vajza bëri denòncim për përdhùnim, pòlici e pyeti mos e ka pasur të dashur përdhùnuesin. Edhe shteti duhet edukuar. Unë e shikoj si kontekst shoqëror dhe kishte diçka të bukur dje.

Në Shqipëri përherë gjërat hiqen jashtë kontekstit, se kur dua të të kritikoj e marr edhe e heq nga konteksti, ajo foto e vajzave ishte perlë e realizuar nga ato gocat. Se ça ka të thuash a ma ngref a s’ma ngref. Kjo shoqëri që kryesisht nuk i ngrefet, një frùstrim i paparë sèksual, i fríkshëm, përkthehet në dhùnime, përdhùnime, pedofili. Të dalin njëherë në shkollat e rrethave, të venë këtu në Tiranë tek Pallati me Shigjeta po e them publikisht, këtu tek  “Qemali” i ke spatë me drògë. Këtij shteti që si ngrefet i them unë ku ti marri drògën me kilogram në Tiranë, ia them unë dhe këta merren me parullën e dy gocave”, tha ndër të tjera Prifti.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë