Kina tha të martën se presidentit kinez Xi Jinping nuk i ishte dhënë mundësia të fliste në samitin e klimës COP26 të OKB-së në Glasgow përmes lidhjes video dhe në vend të kësaj duhej të dërgonte një fjalim me shkrim.

Xi dërgoi një deklaratë me shkrim për të hapur samitin e nivelit të krerëve të shteteve dhe qeverive të hënën, në të cilin ai nuk ofroi premtime të reja për të reduktuar emetimet e gazeve serrë, por u bëri thirrje vendeve të tjera që të mbajnë premtimet e tyre dhe “të forcojnë besimin e ndërsjelltë.

“Siç e kuptoj unë, organizatorët e konferencës nuk dhanë një lidhje video,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Wang Wenbin në një konferencë të rregullt.

Analistët kanë shprehur shqetësimin se fakti që Xi nuk ishte i pranishëm në samit do të thotë se Kina nuk është e gatshme të ofrojë lëshime të reja në këtë raund negociatash.

Por Pekini thotë se ka bërë tashmë një numër premtimesh të mëdha gjatë vitit të kaluar, duke premtuar se deri në vitin 2060 vendi do të jetë neutral ndaj karbonit, do të rrisë kapacitetin total të energjisë diellore dhe të erës në 1200 GW deri në vitin 2030 dhe do të reduktojë përdorimin e qymyrit deri në vitin 2026. .

Shtetet e Bashkuara dhe Kina, dy ndotësit më të mëdhenj

Marrëdhëniet e dobëta diplomatike midis Kinës dhe SHBA-së, dy ndotësit më të mëdhenj në botë, janë një nga pengesat më të mëdha në këtë raund të bisedimeve për klimën.

Pekini ka hedhur poshtë propozimet e Uashingtonit për të ndarë klimën nga çështjet e tjera të diskutueshme në marrëdhëniet e tyre dhe diplomati i lartë kinez Wang Yi i tha të dërguarit amerikan për klimën John Kerry në shtator se ekzistonte ende një “shkretëtirë” që kërcënonte një “oaz” të bashkëpunimit për klimën.

Një nga çështjet e diskutueshme për Kinën janë sanksionet e SHBA ndaj kompanive kineze, duke përfshirë furnizuesit e pajisjeve diellore, të cilat janë të lidhura me Xinjiang.

Kina hedh poshtë akuzat perëndimore se po shkel të drejtat e njeriut në rajonin veriperëndimor.

 “Nuk mund t’i kërkoni Kinës të reduktojë prodhimin e qymyrit nga njëra anë dhe të vendosni sanksione ndaj kompanive kineze që prodhojnë panele diellore nga ana tjetër,” tha Wang të martën.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re