Kandidati për kryetar në Partinë Demokratike, Edvin Kulluri u shpreh se PD ka nevojë për një rrugë të tretë larg Lulzim Bashës dhe Sali Berishës dhe sipas tij shumë demokratë kanë nisur ta mbështesin dhe shprehin këtë gjë.

Kulluri i ftuar në studion e “Dita Jonë” e cilësoi Bashën si një humbës serial dhe dështak politik dhe bëri bashkëfajtor dhe Berishën që në 4 vitet e fundit ka miratuar në heshtje të gjithë vendimmarrjen e tij.

“Janë shumë njerëz që duan ta shohin të ardhmen e PD përtej Bashës dhe Berishës. Ka pasur një moment të sikletshëm për ne që kemi punuar në qeverinë Berisha edhe pse unë e vlerësoj. Momenti më problematik në lidershipin e Berishës ka qenë heshtja në këto 4 vitet e fundit.

Pasi miratimi në heshtje i atyre që kanë ndodhur e bëjnë po aq fajtor sa Lulzim Bashën. PD ka nevojë për një rrugë të tretë. Nuk ka nevojë as për t’u kthyer as për të vazhduar të konfirmojmë një humbës serial dhe një dështak politik të paprecedentë në historinë e PD.

Ata që thonë që nuk e dinin dhe nuk e kuptonin se çfarë po ndodhte në PD nuk po thonë të vërtetën. Nuk ka nevojë që ta themi ne këtu që përjashtimet e 28 mijë demokratëve për zgjedhjet për 21 janë një turp për PD. Kush doli të bënte avokatinë e këtyre njerëzve?

Vetëm Grupimi për PD. Në 2017 një njeri ka votuar 7 herë për Lulzim Bashën. Pse vetëm për Sali Berishën është marrë vendim personal duke u shkelur statute? Ky është vendimi i disatë antistatutor dhe antiligjor. Në politikë “reset-ët” nuk janë zgjidhje. Rikthimi aty ku ishim nuk çon përpara”, u shpreh Kulluri .