Një grup të rinjsh në zonën pro-britanike të Belfast-it i vunë flakën një autobusi të rrëmbyer dhe gjuajtën me gurë policinë në veprimtarinë e fundit në një seri veprimesh të dhunshme që filluan të dielën e kaluar në Irlandën e Veriut.

Dhjetëra oficerë policie u plagosën në dhunën e natës, e cila përfshinte zjarrin e makinave dhe hedhjen e koktejeve Molotov drejt policies.

Dhuna vjen në mes të zhgënjimit në rritje midis shumë në komunitetin pro-britanik unionist për pengesat e reja tregtare midis Irlandës së Veriut dhe pjesës tjetër të Mbretërisë së Bashkuar si rezultat i daljes së Britanisë nga Bashkimi Evropian.

Partia Bashkimi Demokratik pro-Britanik (DUP) vuri në dukje vendimin e policisë të vitit të kaluar për të mos përndjekur nacionalistin irlandez Sinn Féin për një funeral të madh që shkelte masat anti-pandemike.

Belfast tonight. Why are the media are silent? 🤔 🏴‍☠️pic.twitter.com/XZKofrvLv7

— The Churchill Project (@WinstonCProject) April 7, 2021

Sinn Féin, nga ana e tij, fajësoi DUP për nxitjen e tensioneve me kundërshtimin e tij të vendosur ndaj rregullimeve të reja tregtare dhe pas9i një thirrje në ditët e fundit për shefin e policisë së rajonit për të dhënë dorëheqjen.

Dhuna u zhvillua në West Belfast, pranë të ashtuquajturit “mur i paqes” që ndan komunitetin nga bastioni nacionalist irlandez i Falls Road, ku gjithashtu u mblodhën grupe të rinjsh.

Muret dhe gardhet u ndërtuan midis dy komuniteteve për të parandaluar përplasjet gjatë tre dekadave të dhunës në Irlandën e Veriut që përfunduan kryesisht me marrëveshjen e paqes të vitit 1998.

Të dy udhëheqësit e partive më të mëdha politike në Irlandën e Veriut, Sinn Féin dhe DUP dënuan dhunën, veçanërisht rrëmbimin e autobusëve dhe sulmin ndaj një fotoreporteri të Telegrafit Belfast.

More violence broke out in #Belfast, UK as rioters set a bus on fire & attacked police. The ongoing rioting was sparked when the state declined to prosecute Sinn Fein politicians who attended a large funeral of an IRA member in violation of COVID rules. pic.twitter.com/IbwHeMU8tN

— Andy Ngô (@MrAndyNgo) April 7, 2021

Kryeministri britanik Boris Johnson tha se ai ishte thellësisht i shqetësuar për skenat e dhunës në Irlandën e Veriut, ku një grup të rinjsh në zonën pro-britanike të Belfastit rrëmbyen dhe dogjën një autobus dhe sulmuan policinë me gurë.

Johnson tha në Twitter se ai ishte veçanërisht i shqetësuar për sulmin ndaj Shërbimit Policor të Irlandës së Veriut, një shoferi autobusi dhe një gazetari.

 “Mënyra për të kapërcyer dallimet është dialogu, jo dhuna ose krimi,” tha Johnson.

Gates set alight at the peace line between between the Shankill Road and Lanark way interface in North Belfast. Crowds of a few hundred on each side throwing petrol bombs over in both directions. pic.twitter.com/LYnRmAETTY

— Emma Vardy (@EmmaVardyTV) April 7, 2021