Parlamenti grek miratoi një marrëveshje prej 3 miliardë eurosh për tre fregata të reja të prodhimit francez, që zyrtarët e mbrojtjes thonë se janë jetike për adresimin e tensioneve të vazhdueshme me Turqinë fqinje.

Ligjvënësit votuan gjithashtu në favor të shtimit të gjashtë avionëve të rinj luftarakë Rafale në një porosi ekzistuese për 18 avionë – gjashtë prej tyre të sapondërtuar dhe 12 që ishin më parë në shërbim në forcat ajrore franceze.

Anëtarët e NATO-s, Greqia dhe Turqia mbeten në mosmarrëveshje mbi kufijtë detarë dhe të drejtat e shfrytëzimit të burimeve energjitikt në Detin Egje dhe në Mesdheun lindor. Një studim turk i naftës dhe gazit në vitin 2020 rezultoi në një përplasje të tensionuar detare midis dy vendeve.

Ministri i Mbrojtjes i Greqisë tha se ushtria greke duhet të modernizohet pas shkurtimeve të përsëritura të financimit gjatë krizës akute financiare të vendit 2010-2018.

Blerjet u miratuan nga 157 ligjvënës të qeverisë së qendrës së djathtë në parlamentin prej 300 vendesh, me mbështetjen e dy partive opozitare. Por Syriza kundërshtoi blerjen shtesë të avionëve luftarakë francezë.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis dhe presidenti francez Emmanuel Macron finalizuan marrëveshjen e fregatës vitin e kaluar së bashku me një marrëveshje të zgjeruar të bashkëpunimit të mbrojtjes midis vendeve të tyre.

Mitsotakis mohoi pretendimet e kundërshtarëve politikë se blerjet mund të tronditin ekonominë greke, e cila tashmë është e mbushur me deficite të larta për shkak të shpenzimeve pandemike dhe një borxhi të madh kombëtar me vlerë më shumë se dyfishi i prodhimit vjetor të vendit.

Të prodhuara nga Grupi Naval i Francës, dy anije luftarake do të dorëzohen në vitin 2025 dhe e treta vitin e ardhshëm, me një opsion për të shtuar një fregatë të katërt që do të jetë gati në 2027. /

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re