Skip to content

Eh rini rini…! Kur Pacolli firmoste për 280 milionë dollarë në Rusi

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Zengini dhe politikani Behgjet Pacolli publikoi në rrjetet sociale një foto të tijën të 30 viteve më pare, duke e lidhur me atë me një përjetim në Rusi. Ai shkruan se aty ndodhet në qytetin Yakutsk, ku dhe ka firmosur marrëveshjen e parë me vlerë 280 milionë dollar për ndërtimin e një spitali që dhe sot ështe model në Rusi, bërë nga duar shqiptarësh.

“Më datën e 22 korrikut, në një ditë të nxehtë të vitit 1992, në qytetin Jakutsk (kryeqyteti i Jakutis) nënshkrova kontratën e parë me vlerë prej 280.000.000 $, për ndërtimin e spitalit për ‘mbrojtjën e nënës dhe fëmijës’.

Nga duart shqiptare u ndërtua spitali që edhe sot konsiderohet si më funcionali dhe më moderni në Federatën Ruse.

Isha i lumtur për suksesin (ishte kontrata e parë e këtij dimenzioni për Mabetexin) dhe për faktin se krijova mundësi të menjëhershëm për punësimin e mbi 4000 shqiptarëve nga Kosova të cilët kishin shumë nevojë për punësim… besa atëherë isha edhe shumë më i ri dhe me pëlqenin sfidat”, shkruan Pacolli. /tesheshi.com/

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë