Home Kuriozitete Ekspertët bëjnë thirrje të keni kujdes nga këto simptoma të norovirusit

Ekspertët bëjnë thirrje të keni kujdes nga këto simptoma të norovirusit

0

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Raportimet ndërkombëtare sugjerojnë se rastet e norovirusit mund të jenë në rritje këtë sezonë.
Brenga të tilla kanë bërë që doktorët të fillojnë t’i paralajmërojnë njerëzit për simptomat e këtij infeksioni të lukthit – i cili është tejet ngjitës, transmeton Telegrafi.
Vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, ky infeksion u kushton atyre rreth 15 milionë funte çdo vit, ndonëse është shumë e vështirë të monitorohen të gjitha rastet e prekura me këtë virus.
Arsyeja se përse norovirusi mund të bëhet një problem serioz është se njerëzit nuk zhvillojnë imunitet ndaj tij, e kjo bën që virusi të shpërndahet lehtë dhe shpejtë.
Pra, nga të cilat simptoma duhet të keni kujdes, dhe si ta mbroni veten?
Simptomat:
– Marramendje e papritur apo vjellje
– Diarre
– Grip
– Dhimbje barku
– Dhimbje koke
– Dhimbje në gjymtyrë
Infeksioni shpërndahet lehtë nga personi në person përmes kontaktit, apo përmes kontaminimit të ndonjë sipërfaqeje.
Mbrojeni veten nga norovirusi duke:
– I pastruar duart rregullisht gjatë ditës
– Duke e dezinfektuar çdo sipërfaqe që ka qenë e kontaminuar me vjellje nga kjo sëmundje
– Përdorni dorëza gjatë kohës kur pastroni apo dezinfektoni diçka
– Shmangni kontaktin me personin e infektuar.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë