Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un dhe familja e tij janë vaksinuar javët e fundit me një vaksinë eksperimentale kineze kundër koronavirusit, njoftoi të martën një analist amerikan, duke cituar dy burime të fshehta japoneze të inteligjencës.

Harry Kazianis, një ekspert për Korenë e Veriut në Qendrën Kombëtare të Kërkimit të Interesit në Uashington, zbuloi se, përveç familjes Kim, disa zyrtarë të lartë të qeverisë së Koresë së Veriut morën vaksinën kineze.

Nuk dihet se cila kompani farmaceutike ia dha vaksinën liderit të Koresë së Veriut, apo nëse është provuar e sigurt, vuri në dukje Kazianis.

“Në dy ose tre javët e fundit, Kim Jong Un dhe një numër zyrtarësh të tjerë të lartë brenda familjes Kim dhe rrjetit të sundimtarëve janë vaksinuar kundër koronavirusit falë një vaksine që po zhvillohet nga qeveria kineze,” shkroi Kazianis në një artikull për 19FortyFive.

Ai shtoi se të paktën tre kompani kineze po punojnë për të zhvilluar një vaksinë COVID-19, duke përfshirë Sinovac Biotech Ltd, CanSinoBio dhe Sinophram Group.

Sinopharm tha se vaksina e tyre tashmë është marrë nga pothuajse një milion njerëz në Kinë, megjithëse nuk dihet që ndonjë nga këto kompani ka nisur fazën e tretë të provave klinike të vaksinave të tyre eksperimentale të koronavirusit.

Koreja e Veriut nuk e ka konfirmuar shpërthimin në territorin e saj, por Shërbimi Kombëtar i Inteligjencës i Koresë së Jugut (NIS) thotë se një shpërthim në vend nuk mund të përjashtohet, pasi ajo kishte tregti dhe konfirmoi kontakte mes njerëzve me Kinën para se kufiri të mbyllej në fund të janarit kur filloi pandemia.

Microsoft njoftoi muajin e kaluar se dy grupe hakerësh të Koresë së Veriut u përpoqën të hynin në sistemet e rrjetit të kompanive që punojnë për të zhvilluar vaksina në vende të ndryshme, pa specifikuar se cilat kompani ishin shënjestrat e atyre sulmeve. Burimet konfirmuan për agjencinë e lajmeve Reuters se gjigandi farmaceutik britanik AstraZeneca ishte mes tyre.

NIS njoftoi javën e kaluar se kishte parandaluar një përpjekje nga hakerat e Koresë së Veriut për të hyrë në kompanitë e Koresë së Jugut që punojnë për të zhvilluar një vaksinë për COVID-19.