Skip to content

Ekzema, ja disa metoda natyrale për lehtësimin e saj

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kompresa me ujë të ftohtë: Për lehtësimin e ekzemës mund të aplikoni kompresa me ujë të ftohtë në zonën e lëkurës që është prekur nga eczema, por që është në fillesat e para të saj. Nëse ekzema ka përparuar shumë kompresat me ujë të ftohtë nuk janë të rekomandueshme. Në këto raste duhet të përdorni kremra ose pomada të rekomanduara nga dermatologu.

Kosi dhe Qumështi: Konsumimi i probiotikëve, qumështi apo kosi ndihmon në një lëkurë të pastër dhe të shëndetshme ndërsa nxit në parandalimin e krijimit të ekzemave.

Vaji i Arrës së Kokosit: Këshillohet të aplikoni vajin e arrë së kokosit në zonën e lëkurës ku keni ekzemën dhe ky vaj do të ndihmojë në lehtësimin dhe largimin e saj.

Disa këshilla:

Përdorni sapunë neutral;

Mos përdorni ujë të nxehtë apo materiale të ashpra për lëkurën.  Pas larjes, lyejeni të gjithë trupin me krem;

Ajroseni shtëpinë rregullisht;

Mbajeni dhomën e gjumit të pastër nga sendet që mbledhin pluhur;

Lyejini duart rregullisht me krem;

Gjatë pastrimit përdorni doreza dhe sigurohuni që zbardhuesit nuk bien në kontakt me lëkurën;

Në dimër, mos vishni rroba leshi, por vetëm pambuku;

Lajini duart me ujë të ngrohtë dhe thajini me peshqir./ Healthline

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë