Avionët luftarakë amerikanë F-22 kanë mbërritur në Emiratet e Bashkuara Arabe si pjesë e përgjigjeve të mbrojtjes së SHBA ndaj sulmeve të fundit me raketa nga rebelët huthinjë jemenas.

Avionët mbërritën në bazën ajrore Al-Dhafra në Abu Dhabi, shtëpia e rreth 2,000 trupave amerikane që lëshuan raketa interceptore Patriot në përgjigje të sulmeve huthi muajin e kaluar, për herë të parë që nga pushtimi i Irakut në vitin 2003, raportoi AP.

Zyrtarët amerikanë nuk pranuan të thonë se sa avionë ishin vendosur, duke përmendur sigurinë operacionale, por Forcat Ajrore të SHBA publikuan një foto që tregonte gjashtë F-22 në pistë në Al-Dhafri.

Dislokimi erdhi pasi huthinjtë e mbështetur nga Irani sulmuan Abu Dhabin tre herë muajin e kaluar, sulme që përkonin me vizitat e presidentëve të Koresë së Jugut dhe Izraelit në vend.

Ndonëse në hijen e krizës ukrainase, gjuajtja me raketa e drejtuar nga Emiratet provokoi një përgjigje të gjallë nga Shtetet e Bashkuara.

Derdhja e luftës së gjatë të Jemenit në Emiratet i vendos trupat amerikane në qendër të sulmit të huthinjve dhe rrit rrezikun e përshkallëzimit në një moment vendimtar në bisedimet e Vjenës për rinovimin e marrëveshjes bërthamore të Iranit me fuqitë botërore.