Skip to content

Emiratet me president të ri: për ç’njihet MBZ?

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Princi i kurorës Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, i cili konsiderohet ende lideri de fakto i Emirateve të Bashkuara Arabe, është zgjedhur president i monarkisë së pasur të Gjirit, duke pasuar gjysmëvëllain e tij, Kalifin Bin Zayed Al Nahyan, i cili ndërroi jetë të premten.

Muhammad Bin Zayed, ose MBZ, u zgjodh nga Këshilli Suprem i Federatës së Emirateve, njoftoi agjencia zyrtare WAM.

“Sot, Këshilli i Lartë Federal zgjodhi vëllain tim, Lartësinë e Tij Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, si President”, tha Bin Rashid, i cili është gjithashtu lider i Dubait.

“Ne e urojmë atë dhe ne dhe qytetarët tanë i premtojmë besnikëri”, theksoi ai.

Muhammad bin Zayed Al Nahyan ishte sundimtari de fakto i Emiratit pasi kalifi Bin Zayed Al Nahyan pësoi një goditje në tru në vitin 2014, pas së cilës ai u pa rrallë në publik.

Ai udhëhoqi një lloj “Perestrojke” në Lindjen e Mesme, e cila çoi në krijimin e një platforme anti-iraniane dhe vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me Izraelin.

Duke punuar për vite në prapaskenë si një udhëheqës de fakto, 61- vjeçari Sheikh Mohammed Bin Zayed e transformoi ushtrinë e Emirateve të Bashkuara Arabe në një forcë të teknologjisë së lartë që, së bashku me pasurinë e naftës dhe statusin e qendrës së biznesit, ka zgjeruar ndikimin e Emirateve të Bashkuara Arabe ndërkombëtarisht.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë